Pagaidu režīmā
Iespējams, izmaiņas minibusu kustībā būtu jūtamākas, ja Igaunijas firma Riga Transport OU nebūtu pārsūdzējusi iepirkuma konkursu. Interesantākais ir tas, ka šī firma pati konkursā nemaz nepiedalījās. Pašvaldības SIA Rīgas satiksme (RS) turpmāk plānos un koordinēs minibusu maršrutus un grafikus Rīgā, tā pildot Eiropas Savienības regulas prasības, ka ir jābūt vienotam sabiedriskā transporta tīklam. Vismaz pagaidām pasažieri gan brauks to pašu firmu mikriņos, kā līdz šim, jo ir noslēgti pagaidu līgumi. Kad varētu noslēgties jaunais konkurss, neviens nevar pateikt, jo jāsagaida Iepirkumu uzraudzības biroja lēmums. «Nevar teikt, ka viss ir pa vecam, jo maršruti ir mainīti,» saka RS preses sekretārs Viktors Zaķis. Piemēram, no Ķengaraga 216. maršruts vairs nebrauks līdz Saktai, bet gan Satekles ielas mikroautobusu stāvlaukumam. Vairākiem maršrutiem galapunkts pārcelts no Esplanādes uz Tērbatas, Baznīcas vai Stabu ielu, no Merķeļa, Gogoļa, Elizabetes ielas uz Riepnieku ielu u. tml. Jau šobrīd RS mājaslapā ir atrodami minibusu kustības grafiki, kas esot saskaņoti ar pārējo sabiedriskā transporta kustības grafiku. «Mēs zinām pasažieru plūsmas, lai nebūtu tā, ka viens otram skrietu garām un konkurētu. Konkurēšana pašiem ar sevi nav loģiska,» skaidro V. Zaķis. No 1. janvāra RS kontrolieri pārbaudīs arī minibusus, taču to, vai ieviest e-talonus vai nē, varēs izlemt pašas firmas. Bet tas jau attiecas uz vēlāku laiku, kad būs noslēgti pastāvīgie līgumi. Pagaidām tikai nākotnes izteiksmē tiek runāts arī par jauniem maršrutiem, kas savienos mikrorajonus, neiebraucot Rīgas centrā.
Cenas nekustina
Pagaidu statusa dēļ 20. decembrī Rīgas domes Pasažieru komercpārvadājumu licencēšanas komisija noraidīja vairāku firmu lūgumus paaugstināt biļešu cenu septiņos maršrutos, bet tas nenozīmē, ka firmas pēc pastāvīgo līgumu noslēgšanas neiesniegs lūgumu vēlreiz. Uzņēmumi pagaidām izvairās prognozēt savu darbību nākotnē, kamēr nav zināms, kā beigsies iepirkums. SIA Centība N apkalpo maršrutus uz Ziepniekkalnu. Uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Jeļena Cvetanoviča stāsta, ka nevar pateikt neko trīs vai sešus mēnešus uz priekšu, kamēr nav noslēgti jaunie līgumi, toties viņa esot droša, ka firma spēj izpildīt līguma noteikumus, ka minibusu vidējais vecums nedrīkst pārsniegt trīs gadus, bet vecākais - piecus gadus. Centība N izmantotie mikroautobusi ražoti 2008. gadā. Cita situācija ir pilnsabiedrībai Maršrutu taksometru apvienība LLV, kas veic pārvadājumus uz Pļavniekiem, Dreiliņiem un Purvciemu. Uzņēmuma valdes locekle Iveta Vilka jautājumu par autobusu vecumu sauc par ļoti slidenu un cer, ka sarunu gaitā izdosies panākt, ka busiņi var būt arī vecāki: «Ja mēs nezinām, kas būs rīt, kurš būs gatavs investēt? Ir tāda reklāma «Aizņemies apdomīgi» - apmēram pēc šāda principa mēs arī dzīvojam. Bet mēs esam gatavi strādāt.»
V. Zaķis norāda, ka RS no mikroautobusu pārņemšanas savā pārziņā finansiāli neko negūst, jo apakšuzņēmēji procentus no biļešu cenas nemaksās. Koordinācija turpmāk visiem būs viena, izslēdzot situāciju, ka daudzu mazo firmu dispečerdienestu tālruņi, kas norādīti Rīgas domes Satiksmes departamenta mājaslapā, nav sazvanāmi.