Jau vēstīts, ka Tieslietu ministrijas (TM) iniciētās izmaiņas KL stājās spēkā pērn oktobrī, paredzot maksimālo sodu par netiklu darbību veikšanu ar mazgadīgo - brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem (iepriekš - līdz sešiem), kā arī alternatīvus sodus - arestu, piespiedu darbu, naudas sodu līdz 150 minimālajām mēnešalgām un probācijas uzraudzību vai bez tās. Tiek arī ierobežots noziegumu izmeklēšanas process - izmeklēšanas laikā policija var turēt aizdomās turēto apcietinājumā divreiz īsāku laiku - divus mēnešus. Arī lietās noilgums divreiz īsāks - pieci gadi desmit vietā. Piemēram, kādā lietā tēvu par abu meitu seksuālu izmantošanu tagad vairs nevar saukt pie atbildības, jo iestājies noilgums. Turklāt grozījumos paredzēto jauno papildsodu - probācijas uzraudzību, kas nozīmē «strādāšanu» ar dzimumnoziedznieku galvām, piemēram, par «ārstēšanu» sadzīviski dēvētās resocializācijas programmas, piemērot var tikai par noziegumiem, kas veikti pēc 2011. gada 1. oktobra. Proti, likumam, kas pastiprina sodu vai ir citādi nelabvēlīgs personai, atpakaļejoša spēka nav, Diena uzzināja TM.
Probācija - diviem
«Neviens nav padomājis, kas ar varmākām notiek šajā pārejas periodā. Ir maigāki sodi, bet ar viņiem nestrādā - par vecākiem noziegumiem nav probācijas uzraudzības,» saka Laila Rieksta-Riekstiņa, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) priekšniece. Lai arī iestādes solīja labot kļūdas grozījumos, šobrīd iestājies klusums. TM vērsās Saeimas Juridiskajā komisijā ar priekšlikumu atjaunot iepriekšējos apcietināšanas termiņus izmeklēšanas laikā aizdomās turētajiem, taču komisija 23. marta sēdē to neatbalstīja. Saskaņas centra deputāti, kuri bija pret, komisijā iesnieguši priekšlikumu, kurā vēlas atjaunot iepriekšējo - bargāku - sodu sankciju. Taču komisijas vadītāja Ilma Čepāne (Vienotība) par atbilstošāku uzskata TM priekšlikumu, tāpēc cer par to pārliecināt koalīciju un opozīciju.
Pagaidām divām personām par netiklu darbību veikšanu ar mazgadīgo piemērots papildsods - probācijas uzraudzība, vēsta Tiesu administrācijas dati. «Tas nav nekas neparasts, šī likuma norma ir jauna, izmeklēšana arī paņem diezgan ilgu laiku,» saka Valsts probācijas dienesta (VPD) direktora vietnieks Mihails Papsujevičs. Probācijas uzraudzību iziet viens notiesātais pēc jaunās 162. panta 2. daļas redakcijas. Viņu notiesāja par dzimumorgānu demonstrēšanu bērnu priekšā publiskā vietā, piespriežot 270 piespiedu darba stundas un probācijas uzraudzību uz gadu. Šobrīd VPD veic personas izvērtējumu, nosaka recidīva riskus un veicamos pasākumus. Ja būs nepieciešams, notiesātajam būs jāiziet resocializācijas programma.
Bērns smagi cieš
VBTAI saskārusies ar lietām, kurās netikļiem piemēroti arī neadekvāti maigi sodi. «Parādās sabiedrības, arī juristu nepietiekamā izpratne, ka bērnu ļoti traumējošs var būt arī noziedzīgs nodarījums, kurā nav veikts tieši dzimumakts,» saka L. Rieksta-Riekstiņa.
Arī Dienas rīcībā nonākusi informācija par stindzinošiem pāridarījumiem, kurus 2009. gadā pārcieta kāda tobrīd desmit gadus veca meitene no Latgales. Viņu dažādos laikos pa vienam bija izmantojuši trīs vīrieši, mātes paziņas. Šā gada 1. martā Latgales apgabaltiesa (tiesnesis J. Vasiļkovskis) vienu no vīriešiem par netiklu darbību veikšanu ar meiteni notiesāja ar 234 piespiedu darba stundām. Līdzīgi kā daudzās 162. panta lietās, varmāka bija licis meitenei sevi seksuāli apmierināt, arī aizskāris viņu. Otrajā lietā otram vīrietim, apsūdzētam pēc tā paša panta, tiesa (tiesnese D. Skudra) piesprieda brīvības atņemšanu uz vienu gadu, gan pieplusojot klāt vēl vienu gadu, jo 2010. gadā viņš bija notiesāts par cita - tās pašas ģimenes - bērna seksuālu izmantošanu. Trešajā lietā tiesas process vēl tikai sācies - trešajam vīrietim draud mūža ieslodzījums vai brīvības atņemšana no 10 līdz 20 gadiem. Viņu apsūdz par desmitgadīgās meitenes izvarošanu, apmierinot dzimumtieksmi pretdabiskā veidā. Apsūdzības uzturētājs visās trīs lietās prokurors Vitālijs Ņikitins bargākus sodus pirmajās divās lietās neesot prasījis: «Viss ir saskaņā ar likumu. Tas ir jautājums mūsu Saeimai - viņi pieņēma grozījumus.» Trešajā lietā gan viņš prasīšot bargu sodu.