LEAN ir ilgtermiņa ieguldījums uzņēmuma attīstībā, un runa nav tikai par ražojošiem uzņēmumiem, jo šīs metodes var pielietot jebkurā nozarē, piemēram, medicīnā, pakalpojumu sniegšanā, transporta jomā un izglītības iestādēs.
LEAN ir sistēma ražošanas organizēšanai, kuras mērķis ir nepārtraukti uzlabot organizācijas konkurētspēju ilgtermiņā. Pasaules pieredze rāda, ka, ieviešot LEAN metodes, darba produktivitāte pieaug par 35-70%, brāķu skaits samazinās 58-99% apmērā un produkcijas kvalitāte uzlabojas par 40%.
LEAN metodes balstītas uz zudumu identificēšanu un to novēršanu. Kā galvenos pamatzudumus var minēt pārprodukciju, lielus atlikumus, nevajadzīgas kustības, transportēšanu, pārcenšanos, gaidīšanu, pārstrādāšanos vai brāķus, neizmantotās darbinieku prasmes un iemaņas. Esmu pārliecināta, ka jebkurā darbavietā varētu identificēt kādu no šiem zudumiem. LEAN metodes palīdz identificēt šos zudumus un tos novērst. Daudzus no minētajiem zudumiem var novērst, ieviešot darba vietās, arī birojos, 5S metodiku.
5S metode nāk no Japānas un identificē pamatprasības tam, kā jāizskatās darba vietai - sašķirot, sakārtot, satīrīt, standartizēt un stabilizēt/uzturēt. 5S varam ieviest arī birojos, ko varam apzīmēt ar saukli «Atrodi dokumentu 30 sekunžu laikā!». Varat paši pamēģināt, vai izdodas kādu nepieciešamo dokumentu atrast šo 30 sekundēs. Ja ne, tad nepieciešams ieviest birojā 5S, kā arī ieviest kārtību un struktūru failos, kas glabājas datorā.
LEAN pieejā ir daudz dažādu metožu, un svarīgi saprast pašiem, kuras ir tās metodes, kas labāk palīdzētu konkrētajam uzņēmumam. Šī pieeja palīdz paskatīties uz uzņēmuma procesiem no klientu skata punkta. Svarīgi saprast, kas ir tās lietas, par kurām klients ir gatavs maksāt, kas ir uzņēmuma klienti un kādas ir viņu prasības.
LEAN metodes pašas par sevi ir vienkāršas, bet to ieviešana un izmantošana prasa piepūli. Vadoties pēc japāņu uzņēmuma Toyota pieejas, LEAN ir zinātne, kas mums liek pieņemt hipotēzi, pārbaudīt to, gūt apstiprinājumu par tās pareizību. Visās jomās galvenais veiksmes faktors būs korporatīvā kultūra un līdera/vadītāja attieksme un uzvedība. Attieksmi un uzvedību izmainīt ir visgrūtāk, taču tas ir iespējams.
Jāatceras, ka jebkura metode ir tikai darbarīks. Neviena no tām nesniegs universālu atrisinājumu, taču var palīdzēt konkrētu mērķu sasniegšanā. Šobrīd uzņēmumiem jāspēj parādīt konkurētspēju ilgtermiņā. LEAN metodes attīstījušās XX gadsimtā un tiek plaši izmantotas daudzos veiksmīgos, starptautiskos uzņēmumos visā pasaulē. Tas parāda, ka šo metožu izmantošana var palīdzēt sasniegt izvirzītos mērķus un panākt uzņēmuma ilgtspējīgu attīstību.
* Komercizglītības centra pasniedzēja konsultante