Tā veidota, sadarbojoties Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam (LNMM) un Lattelecom. Tiesa, lai to apskatītu, būs vajadzīgs mazformāta iPhone un Android telefona ekrāns, ja ir vēlme skatīt lielāku attēlu - iPad planšetdators. Pati aplikācija bez maksas pieejama AppStore globālajā veikalā.
Pagaidām aplikācijā var atrast visu vajadzīgo par Rīgas biržas apmeklējumu - arī darba laiku, biļešu cenu, atrašanās vietu u. c.
Aplikācijas mērķis ir tuvināt skatītājus mākslas pasaulei interaktīvā veidā.
Tās veidotāji cer, ka arī jauniešos tas radīs lielāku interesi iet uz muzejiem. LNMM direktore Māra Lāce gan uzsver, ka muzeja auru tā neaizstās, taču, iespējams, rosinās atnākt uz Rīgas biržu un muzejiem vispār.
Lattelecom sola, ka aplikāciju vēl uzlabos un pievienos jaunas iespējas, piemēram, virtuālo ekskursiju pa muzeju. Kamēr tas vēl nav noticis, Diena lūdza trīs ekspertus novērtēt aplikācijas pašreizējo variantu.
Skolēniem patīk
Lauris Bokišs
pasniedz kulturoloģiju un literatūru Rīgas Teikas vidusskolā
Muzeja Rīgas birža aplikācija ir viegli lietojama un satur plašu informāciju par 100 muzeja meistardarbiem, sniedz ieskatu muzeja vēsturē. Noder arī informatīvā daļa par muzeja darba laiku, aktuālajām izstādēm un ieejas maksu. Aplikācijas lietojumu skolā saskatu trīs aspektos. Gatavojoties muzeja apmeklējumam, muzeja apmeklējuma laikā, kā arī pēc muzeja apmeklējuma, stāstot par redzēto. Aplikācijā informācija ir grupēta pēc mākslas darbu veidiem un tālāk - vizuālos sīktēlos. Šī funkcija būtu pilnvērtīgāka, ja būtu arī citas iespējas grupēt mākslas darbus - pēc autora, izcelsmes vietas un laika. Skolēnus aplikācijā piesaista vienkāršais lietojums. Viņi atzīst, ka informācija par mākslas darbiem varētu būt vizuāli strukturētāka, jo tagad aplikācija piedāvā plašu vienlaidus informatīvo tekstu gan par darba autoru, gan vēsturisko kontekstu, mazāk apskatot pašu darbu un tā māksliniecisko vērtību, bet izceļot tikai tā vēsturisko nozīmi.
Neizstrādātas dizaina detaļas
Miķelis Baštiks
aģentūras Asketic grafiskais dizaineris
Prieks, ka Rīgas muzeji domā arī šajā virzienā, padarot saturu pieejamu arī mobilajās ierīcēs. Arvien vairāk cilvēku ikdienā informāciju iegūst tieši šādā veidā. Pašlaik aplikācija vairāk atgādina standarta tīmekļa lapas mobilo versiju. Ja struktūru un saturu nav paredzēts īpaši mainīt, iespējams, pat nebūtu vajadzīga aplikācija, bet pietiktu ar tīmekļa lapas pielāgošanu mobilajām ierīcēm. Tādā veidā saturs būtu ērtāk pieejams [vajadzīgajā brīdī]. Aplikācija atšķirībā no tīmekļa lapas mobilās versijas prasa papildu soļus meklēšanai AppStore, instalēšanai un aizņem vietu uz ekrāna, lai arī saturs īsti neparedz ikdienas izmantošanu. No dizaina viedokļa prasās pēc lielākas uzmanības detaļām, noslīpējot katru niansi un veidojot vienotu lietošanas pieredzi. Tik mazā darbības laukā kā mobilā telefona ekrāns katra mazākā detaļa un pikselis ir ar lielu nozīmi. Pašlaik rodas sajūta, ka saturs ir samests un nav līdz galam padomāts par plūstošu lietošanas pieredzi. To varētu panākt, izmantojot vēl citas mobilo ierīču piedāvātās iespējas, kā pilnvērtīgāk izklāstīt saturu.
Kursa darbam noderēs
Juris Kaža
telekomunikāciju un IT nozares žurnālists
Aplikācija tīri iespaidīga, Patīk, ka, pieskaroties darba (gleznas, skulptūras) attēlam, parādās informācija par konkrēto darbu. Nama vēstures sadaļa izsmeļoša, gara. Iespējams, skolēnam vai studentam, rakstot kursa darbu, noderēs zināt, kas un kādu remontu veicis 1957. gadā. Kopumā viena problēma - pārsvarā šo aplikāciju lietos uz mazformāta iPhone un Android telefonu ekrāna. Neticu, ka ļoti daudziem jauniešiem ir savi iPad, kur attēli būtu redzami lielākā formātā. Attēli tātad galvenokārt var būt kā iedvesma apskatīt objektu dabā. Interesanti, cik daudz šī aplikācija (un līdzīgas aplikācijas ar mācībām derīgu saturu) tiks izmantota kā špikeris kontroldarbos un eksāmenos