Savukārt šogad 1. augustā spēkā stāsies Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātais AS Sadales tīkls elektroenerģijas sadales tarifs. Ņemot vērā to, ka ievērojamai daļai aizsargāto lietotāju ir mazs elektroenerģijas patēriņš, bet jaunais sadales tarifa plāns šai grupai radīs elektroenerģijas gala cenas pieaugumu, lai novērstu izmaksu pieaugumu aizsargātajiem lietotājiem pēc jaunu sadales tarifu apstiprināšanas, Saeima pieņēma grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot iespēju aizsargātajam lietotājam saņemt kompensāciju arī par sadales sistēmas pakalpojuma maksu, kā arī no valsts budžeta finansēt pieslēguma ierīkošanu aizsargātajam lietotājam, akcentē O. Bogdanova.
Saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likumu aizsargātie lietotāji ir trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas), daudzbērnu ģimenes vai ģimenes (personas), kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti, personas ar I invaliditātes grupu (2014. gadā tādas bija 169 294 personas), kuras izlieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā pašu vajadzībām. Savukārt no 2015. gada aizsargāto lietotāju loks tika paplašināts ar daudzbērnu ģimenēm, iekļaujot tajās personas līdz 24 gadiem, kuras turpina mācīties.
Līdz ar elektrības tirgus pilnīgu atvēršanu pērn stājās spēkā arī tiesiskais regulējums (mehānisms) aizsargātajiem lietotājiem - Ministru kabineta noteikumi Kārtība, kādā sniedz aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojumu un atbildīgās institūcijas sniedz informāciju par aizsargātā lietotāja statusu, kas nosaka aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma sniegšanas saturu (cenu, apjomu, finansēšanas kārtību), kas tiek nodrošināts no valsts budžeta, kā arī kārtību, kādā aizsargātā lietotāja pakalpojumu sniedzējs saņem datus par personām, kuras tiesīgas saņemt šādu pakalpojumu. Proti, noteikumos iestrādātais mehānisms paredz, ka no valsts līdzekļiem tiek kompensēta starpība starp pakalpojuma sniedzēja elektroenerģijas cenu (fiksēta pakalpojuma līgumā) un šajos noteikumos noteikto cenu - 0,0131 eiro/kWh, skaidro O. Bogdanova.
Pērn aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojumu nodrošināja Latvenergo sava budžeta ietvaros, savukārt 2016. gadā līdz brīdim, kad tiks noslēgts līgums ar EM izraudzīto aizsargātā lietotāja pakalpojuma sniedzēju, to turpina nodrošināt no valsts budžeta līdzekļiem.
O. Bogdanova informē, ka pērn Latvenergo piešķīra atbalstu vidēji 55 000 trūcīgo vai maznodrošināto ģimeņu un 14 000 daudzbērnu ģimeņu vienā mēnesī. «Skaits nedaudz palielinājās kopš 2015. gada nogales, jo atbilstoši grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā un Bērnu tiesību aizsardzības likumā aizsargāto lietotāju loks tika paplašināts ar personām ar invaliditāti un daudzbērnu ģimenēm, iekļaujot personas līdz 24 gadiem, kuras turpina izglītības iegūšanu izglītības iestādē,» akcentē EM speciāliste.
Informāciju par trūcīgajām un maznodrošinātajām personām sniedz pašvaldības, bet daudzbērnu ģimenei vai ģimenei (personai), kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti, un personai ar I invaliditātes grupu jāpiesakās pašai pie aizsargātā lietotāja pakalpojuma sniedzēja. Līdz ar to aizsargātie lietotāji saņem pakalpojumu no pieteikuma brīža, ja viņi atbilst šim statusam.