Tomēr pašam pacientam ir jāzina, ka tam pienākas profilaktiskas apskates: ģimenes ārsta veiktā vispārējā veselības pārbaude (pacienta sūdzības, ķermeņa svars un garums, ādas un gļotādu stāvoklis, mutes dobuma apskate, kakla, padušu, cirkšņu limfmezglu apskate un palpācija, vairogdziedzera projekcijas novērtēšana, krūšu dziedzeru izskats un palpācija, arteriālā asinsspiediena, pulsa, ķermeņa temperatūras noteikšana, sirdsdarbības un plaušu auskultācija, vēdera palpācija, rektālā digitālā palpācija pacientiem pēc 50 gadu vecuma, redzes, dzirdes, psihes, jušanas, kustību, neiroloģisko traucējumu, traumu seku novērtēšana), izņemot gadījumu, ja ģimenes ārsts pacientu ir izmeklējis slimības laikā, reizi gadā.
Liela daļa nezina par šīm pārbaudēm vai uztver tās nenopietni, savukārt daudziem ģimenes ārstiem neatliek tām laika vai vēlēšanās. Tad nu pašam jābūt aktīvam un uz sadarbību orientētam, vismaz reizi gadā izmantojot iespēju satikt savu ārstu un pārliecināties par savu veselības stāvokli.
Ne mazāk svarīgi ir pārrunāt sadarbības modeli un rīcību ārkārtas situācijās - vai un kā ārstu varat sazvanīt arī ārpus darbalaika, kas aizvieto ārstu prombūtnes laikā, kā rīkoties, ja nepieciešama tikai recepte, kad tiek plānots laiks akūtajiem pacientiem.
Lai sadarbība ar ģimenes ārstu vai citiem speciālistiem būtu pilnvērtīgāka, sekojiet, vai esat atnesis savam ģimenes ārstam, piemēram, analīžu rezultātus, ko ieguvāt citā ārstniecības iestādē. Ir svarīgi dalīties informācijā un to glabāt.
Par labu nāks, ja rūpēsieties par savu medicīnisko dokumentāciju. Glabāsiet būtiskāko dokumentu kopijas, izrakstus arī pie sevis. Piemērs - cilvēkam kļuvis slikti, mājās ierodas neatliekamās palīdzības brigāde, kura uzdod pašam vai tuviniekiem jautājumus: kad pēdējoreiz bijis pie ārsta, kādus medikamentus lieto, kādas sūdzības? Vai viegli ātrumā atbildēt? Nē. Tādēļ ziniet, ka šāda veida informācijai ir jābūt pieejamai, zināmai. Veidu, kur un kā to labāk glabāt, izvēlieties pats. Tāpat - kam uzticēt ziņas par sevi, kam ne. Tomēr ir vērts par to padomāt laikus.
Ja neizdodas sadarbība ar savu ģimenes ārstu, apsveriet iespēju par ārsta nomaiņu. Noderīgu informāciju saņemsiet Nacionālajā veselības dienestā (bezmaksas: 80001234).
Pacientu ombuda konsultācijas: 28646268, [email protected]