Slovāki šobrīd jautā: kāpēc brāļi čehi savus politiķus liek cietumā, bet pie mums tas nenotiek? Arī mums šāds jautājums uz mēles. Čehijas izmeklēšanas orgāni nebaidās apsūdzēt noziegumos valdošos politiķus. Aizdomās turamos uzmana, nevis ļauj braukt prom uz ārzemēm.
Vēl nav nožuvušas plūdu pēdas Prāgā, kad vētra skārusi Čehijas Republikas valdības namu. Negaisa skarto skaitā ir lauksaimniecības eksministrs, bijušais militārās izlūkošanas šefs, vēl dažs politiķis un politiķu «krusttēvs», un pat premjera biroja direktore. Tā nav vētra ūdens glāzē. Kopš Samta revolūcijas nekas tāds reģionā nav piedzīvots. Politiķu šoku var vienīgi pielīdzināt komunistiskā režīma apjukumam pēc studentu streikiem un masu demonstrācijām 1989. gada novembrī. Čehi atzīst, ka vēl pirms pāris gadiem tas nebija iespējams. Ja izmeklētājs mēģinātu rakties premjera apkaimē, kā tas noticis tagad, ministrs viņu apturētu vai rīkoties neatļautu prokurors. Pēdējos gados stāvoklis mainījies - čehi to aptvēra, kad pirms gada par iespējamu korupciju arestēja ietekmīgo sociāldemokrātu deputātu Dāvidu Rathu. Izmeklētāji arī iedrošinājās vērsties pret aizsardzības eksministri Vlastu Parkanovu. Tagad likumsargu roka sasniedza premjeru Petru Nečasu un ietekmīgus Prāgas «krusttēvus», kuri vēl nesen tika uzskatīti par neaizskaramiem.
Būtiskas izmaiņas ieviesa valdība 2010. gadā. Likumdošana devusi policijai un prokuroriem lielāku neatkarību, notikusi maiņa prokuratūras un policijas virsotnē. Iznāk gluži ekscentriska aina: premjera Petra Nečasa centriski labējā valdība, paužot vēlmi apkarot korupciju, atbrīvoja rokas prokuroriem, izmeklētājiem, bet pati kļuvusi par cietēju. Nečass negribīgi atkāpies no amata. Nav obligāti jānotiek pirmstermiņa vēlēšanām, līdz pavasarim valsti varētu vadīt cita ierēdņu valdība, kādas čehu sabiedrībā ir cieņā. Bet pārejas valdības gads īpaši pa prātam būtu prezidentam Milošam Zemanam, kurš tūdaļ kļūtu par galveno spēlētāju politiskajā stadionā.
Čehijas vētra nebūtu sacelta, ja rīcības posteņos būtu citas personības. Iekšlietu un tieslietu ministriem vairs nav tādas pieejas informācijai par izmeklēšanas detaļām kā viņu priekštečiem. Iekšlietu resoru vada bezpartijiskais.
Notikušajam var būs izšķirīga ietekme uz politisko situāciju Čehijā. Ir divas iespējas: vai nu policija visu pierādīs tiesā un taisns spriedums ievērojami attīrīs čehu politiku, vai arī viss izplēnēs. Otrajā gadījumā - kā teicis viens no advokātiem - neviens vairs nebaidīsies ne no viena, un Čehija būs vieni lieli džungļi. Transparency International korupcijas uztveres rangu tabulā Čehija novietota 54. vietā no 176 valstīm, kas ir Bahreinas līmenis.
Kamēr Čehijas likumsargiem ir likumdevēju atbalsts, tā var raidīt jutīgu triecienu organizētās noziedzības cauraugšanai valsts struktūrās, kad politiķus kā marionetes rausta biezie naudas maki.