Premjers aicina VL!-TB/LNNK nekavēties ar nākamā ministra kandidāta nominēšanu. VL!-TB/LNNK valde pirmdien vakarā ir secinājusi, ka neviens nav ieinteresēts ilgstoši uzturēt krīzi un tāpēc atbalsta apvienības un Vienotības sarunu drīzu pabeigšanu, Dienai sacīja apvienības frakcijas vadītājs Einārs Cilinskis.
Atsevišķiem VL!-TB/LNNK un Vienotības sarunu dalībniekiem bija radies iespaids, ka G. Bērziņš «tā kā īsti vairs negrib iet projām». Viņš pats to komentēt atturas. Politiķi atzīst, ka arī G. Bērziņa atkārtota nominēšana teorētiski nav izslēgta, taču vērtē to kā maz ticamu gadījumā, ja jau šīs nedēļas otrajā pusē plānots sarunas pabeigt. Līdz trešdienai VL!-TB/LNNK izvērtēs arī iespējamos ministru kandidātus, kuru vidū ir ministrijas tagadējais parlamentārais sekretārs Jānis Bordāns, kurš pirms vēlēšanām bija tieslietu ministra kandidāts, kā arī Baiba Broka, kurai arī ir pieredze šīs ministrijas parlamentārās sekretāres amatā. Iepriekš Nacionālā apvienība ir uzsvērusi, ka ne tieslietu ministra pienākumu izpildītāja kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, ne nākamais apvienības ministrs nevarēs uzņemties atbildību par ebreju īpašumu tiesību restitūcijas jautājumu. Taču izpildīt premjera uzdevumu - izpētīt ar īpašumiem saistīto situāciju un sniegt atzinumu - nevar, apejot Tieslietu ministriju. Partiju sarunās izskatīta iespēja, ka darba grupu, kas ar to nodarbojas, vada Tieslietu ministrijas valsts sekretārs. Nacionālā apvienība sarunās vēlējās panākt līdzvērtīgu attieksmi koalīcijā, cerībā iegūt lielāku partneru atbalstu tās vēlētājiem svarīgos jautājumos. Te gan ir konstatēts, ka VL!-TB/LNNK politiķi, piemēram, Imants Parādnieks ar savām aktivitātēm kavējis arī citu ministriju iniciatīvu virzību Saeimā, liecina Dienas rīcībā esošā informācija. Tieslietu ministrija arī nav vienīgā, kuras projekti kādā stadijā ir piebremzēti, ar līdzīgu problēmu esot saskārusies arī, piemēram, Reformu partijas (RP) atbildībā esošā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Kad tiks nominēts nākamais ministra kandidāts, būs jāsasauc Saeimas ārkārtas sesija, jo deputāti ir vasaras brīvdienās.
Joprojām nerimst minējumi par tieslietu ministra demisiju kā kāda politisko pārmaiņu procesa sastāvdaļu. Iespējams, uzmanību jāpievērš RP aizsāktajai diskusijai par partijas ideoloģiju. Ja tās rezultātā frakcija zaudē vēl kādu deputātu, tad partneriem var rasties jautājums, kāpēc VL!-TB/LNNK un Reformu partijai ar līdzīgu deputātu skaitu Saeimā ir tik atšķirīga pārstāvniecība valdībā. VL!-TB/LNNK tajā ir divi ministri, bet RP - pieci. Nesen RP domes sēdē sarunā par ideoloģiju iezīmējās divi spārni: viens ar Vjačeslavu Dombrovski priekšgalā aizstāvēja liberālās vērtības, bet otrs - pie kura pieder arī no Saeimas prezidija atsauktā Inga Bite - konservatīvās. Uz jautājumu, vai pieļauj politiskās piederības maiņu, I. Bite Dienai atbildēja: «Ceru, ka ne viens, ne otrs partijas spārns neuzspiedīs otram savu ideoloģiju, bet abi kopā turpinās virzīt valsts attīstību jautājumos, kur iespējams vienoties.» Viņa atzīst, ka stingri aizstāv konservatīvās vērtības, bet saredz atšķirības RP desmit principos un VL!-TB/LNNK programmā. Neoficiāli izskanēja, ka viņa varētu pievienoties Nacionālajai apvienībai. VL!-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars teica, ka apvienībai nav plāna «sagaidīt Reformu partijas iespējamo šķelšanos un izmantot to ministru skaita pārskatīšanai». Taču viņš ir pamanījis RP deputātu vidū ideoloģiski līdzīgi noskaņotus politiķus. Valdības šūpošana varētu būt Zaļo un Zemnieku savienības interesēs, bet Vienotības politiķu izteikumi liecina, ka partijā sadarbībai ar ZZS varētu arī nebūt vairākuma atbalsta pat, ja šāda iespēja rastos. Tiesa, Vienotības līderi Solvita Āboltiņa un Valdis Dombrovskis vairākkārt uzsvēruši, ka viņiem nav iebildumu pret sadarbību ar ZZS, kas nav bijusi iespējama RP iebildumu dēļ.