Beidzot arī pārrunu telpa
Jaunajā birojā ir mazliet vairāk vietas nekā tajā, kur Diena viesojās iepriekš. Šeit ir arī neliela pārrunu istaba, ko no pārējām telpām atdala siena ar diviem pakešu logiem. Uzņēmuma dibinātāja un vadītāja Eva Narunovska stāsta, ka nu vairs nav jāmeklē brīva sapulču telpa pa visu VEF kompleksu. «Frīlanceri strādā mājās, un viņiem ir grūti patraucēt, turpretim programmētājiem, kas ir birojā, citreiz pat telefona saruna var ļoti traucēt koncentrēties darbam, nemaz nerunājot par pļāpāšanu ar klientiem. Mēs īpaši lūdzām, lai šo pārrunu telpu pamatīgi nopako un uztaisa labu skaņas izolāciju,» Eva stāsta.
Šokolādes bizness
Pie sarunu galda sēž arī Ilze Garanča, viņa ir uzņēmuma Taste CAPS dibinātāja un šokolādes zīmola Caps! radītāja. Uz galda ir atvērta zili rūtota konfekšu kārba, kas paredzēta fotosesijai. Tā kā fotogrāfs vēl nav ieradies, brūno šokolādes bumbuļu skaits lēnām sāk sarukt. Ilze Garanča mierina, ka līdzi esot arī rezerves kārba.
Šobrīd Ilzes uzņēmums piedzīvo ražošanas apjoma pieaugumu un tam ir nepieciešama rūpīgāka un detalizētāka ražošanas procesa uzskaite. I. Garanča stāsta, kādēļ ir svarīgi kārtību ieviest pēc iespējas ātrāk: «Tas brīdis ir jau gandrīz klāt. Es zinu, kādas izejvielas konfekšu un cepumu ražošanai tiek iepirktas, cik kārbu kādam tirgotājam tiek pārdots. Tāpat mums ir izstrādāta receptūra, cik un kādas katrai konfektei ir paredzētās izejvielas - vai tā būtu šokolāde, ziedputekšņi vai pīlādžu sukādes. Tomēr man ir svarīgi kontrolēt arī izejvielu plūsmu pašā ražošanas procesā, lai es zinātu, cik un kādas konfektes varu izgatavot ar šobrīd noliktavā esošajiem krājumiem, kādu izejvielu pašreiz trūkst un kādas ir jāiepērk, jo sezonas dēļ tās ir lētākas, lai ziemā nav jāpērk pa dārgo.» Patlaban Ilze šos aprēķinus veic trijās Excel tabulās, bet tas nesot pārāk parocīgi, turklāt visus vajadzīgos aprēķinus šādi nevarot iegūt. Konfekšu pašizmaksa tiek rēķināta vienā tabulā, peļņa no pārdotā citā, bet izejvielu krājumi trešajā. «Katrai konfektei izmaksas atšķiras, piemēram, sukādes pildījumam ir trīs reizes dārgākas par halvu, tāpēc ir jārēķina, cik katrā kārbā būs attiecīgā pildījuma konfekšu, lai pasākums neiebrauktu zaudējumos,» smaida Ilze.
Kā pie skrodera
Eva un Ilze iepazinās mentoringa programmas noslēguma pasākumā, bet to, ka uzņēmumā vajadzētu ieviest vadības sistēmu, Ilze iedomājās, izlasot par Evas uzņēmumu kādā no iepriekšējām Karjeras Dienām: «Izlasīju stāstu par Valdi Melderi un sapratu, ka arī man draud šāds haoss, pirmkārt, jāraksta rēķini un pavadzīmes, bet, otrkārt, klāt vēl nāk radīšanas process, kas būtu jāieliek kaut kādos rāmjos, lai galu galā elementāri zinātu, cik daudz šokolādes tiek notiesāts degustējot.»
Uzņēmuma vadības programmatūra tiek būvēta, balstoties uz moduļu principa, skaidro Eva. Viena tās daļa ir atbildīga par rēķiniem un pavadzīmēm, cita par krājumiem, vēl cita par klientu datubāzēm un kalendāru. Visi šie moduļi būs nepieciešami, un, tā kā tie jau ir izstrādāti, tos nāksies tikai pielāgot konkrēti Ilzes uzņēmumam. Savukārt ražošanas procesa moduli, kas pārrauga, kā no vairākām izejvielām tiek saražots gatavais produkts, var nākties radīt no jauna.
«CRM/ERP platforma, ko izmantojam uzņēmuma vadības risinājumiem, ir atvērtā koda programmatūra, tāpēc, iespējams, ir kāds jau gatavs un viegli pielāgojams variants. Ja nebūs, rakstīsim paši. Šeit kā lielāko izaicinājumu es redzu tieši tehnoloģisko zudumu iekļaušanu, jo ražošanā 2 + 2 ļoti reti ir 4. Šajā gadījumā daļa izejvielu paliek bļodas dibenā vai pie karotes. Arī pa kādai gatavai konfektei pazūd degustējot, vai partija ir labi izdevusies. Šeit varētu būt runa par kādu fiksētu zuduma procentu, bet, lai to noteiktu, ir jāeksperimentē,» Eva atklāj Ilzei nepieciešamā IT risinājuma nianses. Viņa atzīst, ka sadarbība ar klientiem parasti ir ilgstoša, jo uzņēmums cenšas ļoti rūpīgi pielāgot programmatūru pasūtītāja vajadzībai, gluži kā šujot labu uzvalku.
* Šonedēļ Diena.lv visvairāk portāla lasītāju balsu nominācijā Perspektīvākais starts