Izvēlas drošākas vietas
Pēdējos gados ārvalstu tūristi kļuvuši par vienu no galvenajiem teroristu mērķiem. Pērn jūnijā 30 Lielbritānijas pilsoņus nogalināja teroristu sarīkotā apšaudē tūristu iecienītajā Vidusjūras kūrortā El Kantāvi Tunisijā. Novembrī 224 cilvēki gāja bojā Krievijas lidsabiedrības Metrojet lidmašīnas sprādzienā virs Ēģiptei piederošās Sīnāja pussalas. Ēģiptes tūrisma nozarei vēl viens trieciens bija šomēnes notikusī EgyptAir lidmašīnas katastrofa. Tūristi kļuvuši par upuriem arī pēdējos mēnešos Turcijas pilsētās Stambulā un Ankarā notikušajos terora aktos.
Turcijas Tūrisma ministrija informē, ka aprīlī, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ārzemju tūristu skaits valstī samazinājies par 30%. Ēģiptē 2016. gada pirmajos trijos mēnešos tūristu skaits samazinājies pat par 40% salīdzinājumā ar to pašu laika posmu pērn, raksta TheNational.ae. Savukārt Tunisijā gada pirmajā ceturksnī tūrisms valsts budžetā ienesis 120 miljonus eiro, kas ir par 52% mazāk kā 2015. gada pirmajos trijos mēnešos.
Turpretī Spānija, Portugāle un Kipra šogad piedzīvojušas krasu tūristu intereses pieaugumu. Lielbritānijas Tūrisma aģentūru asociācija apgalvo, ka šogad par 29% audzis britu aizrunāto ceļojumu skaits uz Portugāli, par 26% uz Spāniju un par 18% uz Kipru.
Spānija pērn uzņēma 68,1 miljonu ārvalstu tūristu, kas valsts budžetā ienesa 67,4 miljardus eiro, liecina nacionālā statistikas biroja dati. Šī gada pirmajā ceturksnī tūrisma nozare Spānijā radīja 89 tūkstošus jaunu darba vietu, kas ir pozitīvs rādītājs valstī, kur jau ilgstoši bezdarba līmenis ir 20%.
Portugāli pagājušajā gadā apmeklēja 17 miljoni ārzemnieku, kas bija par 9% vairāk nekā aizpērn, bet šī gada pirmajā ceturksnī ārvalstu tūristu skaits audzis par 15%.
Neļauj celt viesnīcas
Ne visi ir apmierināti, ka arvien vairāk atpūtnieku piepilda seno pilsētu šaurās ieliņas un smilšainās pludmales. Tūristu iecienītās Spānijas salas Maļorkas galvaspilsētā Palmā uz ēku sienām pat parādījušies tādi uzraksti kā «Tūrist, tu esi terorists» un «Tūrist, brauc mājās».
Palmas iedzīvotāji zina, ka ir atsevišķas dienas, kad labāk nerādīties pilsētas centrā, jo ir ieradušies kārtējie kruīza kuģi ar tūkstošiem pasažieru. «Viņi mūs vēlas pārvērst atrakciju parkā, vietā, kas naktīs tiek slēgta, jo tur neviens nedzīvo,» vietējais iedzīvotājs Luiss Klars sūdzējās ziņu aģentūrai Reuters.
Vietējās varasiestādes sākušas meklēt risinājumus, lai mēģinātu ja ne ierobežot, tad vismaz kontrolēt tūristu skaitu. Baleāru salu, kuru sastāvā ir arī Maļorka, sociālistu valdība no jūlija plāno no tūristiem iekasēt līdz diviem eiro par katru salās pavadīto diennakti. Iegūto naudu plānots ieguldīt vides projektos.
Tūrisms kļuvis par smagu nastu arī 1,4 miljonu iedzīvotāju lielajai Barselonai, kas pērn uzņēma septiņus miljonus ārzemnieku. «Tūrisms Barselonai ir devis acīmredzamus ieguvumus, bet arī radījis risku, ka neregulēts tūristu pieaugums liks burbulim pārsprāgt,» pilsētas vadītāja Ada Kolau sacīja AP. Barselonas mērija ir noteikusi moratoriju jaunu viesnīcu celtniecībai un apspriež iespēju ieviest «tūristu nodokli».