Kamēr vairāki tramvaji ir vēl dažādās tapšanas stadijās, pirmais no tiem ir jau praktiski gatavs, bet vēl notiek pēdējie testēšanas darbi pirms tā nosūtīšanas no Čehijas uz Latviju.
Lai gan Pilzenes vārds ir zināms no šīs pilsētas nākušā alus dēļ, arī Škoda pasaulē ir pazīstama, un uzņēmuma ziedu laikos tas bijis pilsētas galvenais darba devējs. Tagad par agrākajiem apmēriem liecina vien industriālais komplekss, kas aizņem ievērojamu pilsētas daļu.
«Šī ir vecā teritorija,» izvedot caur rūpnīcas vārtiem, stāsta Škoda pārstāvis Pavels Novāks. Pirmais skats ir diezgan bēdīgs - visapkārt redzamas sociālisma un agrāku laiku fabrikas ēkas un klusējoši dūmeņi. «Savulaik Škoda ietvēra visu - gan transportlīdzekļu ražošanu, gan metāla liešanu, ražoja tēraudu un darbojās atomenerģijas nozarē, bet līdz ar dzelzs priekškara krišanu produkcija vairs nebija konkurētspējīga, un līdz šai dienai saglabāta tikai elektriskā sabiedriskā transporta līdzekļu - tramvaju, vilcienu lokomotīvju, trolejbusu un metro vilcienu - ražošana. Pārējo vai nu likvidēja, vai nodeva privātās rokās. Atdalīta un nodota Volkswagen ir arī Škoda automašīnu ražošana,» stāsta Pavels. Līdz ar to Škoda Transportation, kas šogad atzīmē savu 153. pastāvēšanas gadu, no bijušās rūpnīcas teritorijas izmanto vien salīdzinoši nelielu stūrīti, kur atrodas gan jauna administratīvā ēka, gan divi ražošanas bloki, kā arī neliels sliežu ceļš produkcijas izmēģināšanai. Pārējā teritorijā saimnieko desmiti citu uzņēmumu.
Pasūtījums no Latvijas gan ir tikai viens no daudziem, kas tiek veikti Pilzenē. Vienlaikus ar Rīgas tramvajiem cehā turpat blakus tiek komplektēti arī tādi paši zemās grīdas tramvaji Prāgai, kuru vienīgā atšķirības zīme pirmajā brīdī šķiet sarkanais krāsojums, taču gala versijā tiem ir citāda priekšējo lukturu forma un mums ierasto mīksto krēslu vietā Prāgas iedzīvotāji publiskā aptaujā izvēlējušies koka solus. Šeit nupat sagatavoti arī pēdējie tramvaji Polijas pilsētai Vroclavai, kurā šogad notiks Eiropas futbola čempionāts. Te top arī lokomotīves un tiek restaurēti smagākās avārijās cietušie Škoda tramvaji no dažādām Eiropas pilsētām.
Savstarpēji savienotās ceha daļās vienlaikus notiek gan vagonu sākotnējā salikšana, gan krāsošana un komplektēšana - ap katru no desmitiem Rīgas zilo un Prāgas sarkano vagonu ložņā vairāki mehāniķi, katrs pildot savu uzdevumu. Zālē, kurā vagonos tiek saliktas elektroinstalācijas pirms dekoratīvo paneļu uzlikšanas, dienā vidēji tiekot pabeigts viens vagons, stāsta zāles atbildīgais, norādot, ka, tā kā darbs norit vairākos vagonos, to tik viegli neesot izmērīt. Lielāku darbu prasot tramvaja vadītāja kabīnes komplektēšana, kurā sākotnējā salikšanas stadijā redzams viens vienīgs vadu mudžeklis, bet pabeigta tā līdzinās lidmašīnas pilotu kabīnei. Kad darbs vienā ceha zālē pabeigts, tramvaja vagons tiek ievests pārvietojamā tunelī, kas to aizved uz citu zāli, kur notiek tā tālāka sagatavošana. Tā ikviens vagons vairākkārt ceļo no vienas zāles uz citu starp divām ceha ēkām - sākotnēji vagons tiek sametināts, tad apstrādāts pret koroziju un krāsots, vēlāk tajā izveido elektroinstalācijas, pēc tam iespējams uzstādīt dekoratīvos paneļus, apsildes ierīces, stieņus, krēslus un pat e-talonu nolasītājus, un tikai tad vairāki vagoni tiek savienoti kopā.