Līdzšinējie skandāli pierādījuši, ka S. Berluskoni politikā ir gluži kā kaķis ar deviņām dzīvībām. Tomēr neveiksmes tiesas procesos, sakāve Senātā un tuvāko politisko sabiedroto novēršanās vēsta, ka pēdējā laikā veiksme nav ekspremjera sabiedrotā.
Sola cīnīties par brīvību
Senāts trešdienas vakarā lēma anulēt notiesātā S. Berluskoni deputāta mandātu, jo ekspremjers notiesāts par krāpšanos ar nodokļiem viņam piederošajā mediju kompānijā Mediaset. Tā ir smaga sakāve politiķim, kurš pagātnē sveikā izbēdzis no neskaitāmiem tiesas procesiem (pēc paša teiktā, pret viņu politiskās karjeras laikā ierosinātas vismaz 57 lietas).
Senāta lēmums nebija pārsteigums, un arī S. Berluskoni tam bija rūpīgi gatavojies. Pie savas mājas galvaspilsētā Romā viņš pulcināja atbalstītājus, solot nepamest politiku, par spīti liegumam ieņemt valsts amatus.
«Mēs esam sapulcējušies šeit skumjā dienā, demokrātijas sēru dienā,» S. Berluskoni uzrunāja simtiem sanākušo atbalstītāju. «Neviens vairs nevar būt drošs par savām tiesībām, savu brīvību, un tāpēc mēs nedrīkstam padoties savā cīņā,» citēja ziņu aģentūra ANSA.
«Nekritīsim izmisumā par to, ka centriski labējo līderis vairs nav senators. Pat cilvēks ārpus parlamenta var turpināt cīnīties par mūsu brīvību,» sauca ekspremjers pūlim, kas vicināja plakātus, uz kuriem rakstīts «Es mīlu Silvio, es mīlu brīvību».
Par spīti skandāliem un tiesas procesiem, S. Berluskoni aizvien ir kupls atbalstītāju skaits, kuri piekrīt ekspremjera teiktajam, ka viņa izslēgšana no Senāta pielīdzināma valsts apvērsumam un viņš ir kļuvis par politisko pretinieku upuri.
«Viņu ne tikai tiesā - tā jau ir sava veida pazemošana,» ziņu aģentūrai Reuters sacīja 40 gadu vecais Džanluka D'Avanco, kurš uz mītiņu atbraucis no valsts dienvidiem. «Viņi to nodara cilvēkam, kurš paveicis tik daudz laba Itālijai. Mēs esam nepateicīgu ļautiņu valsts.»
Dodas pēdējā kaujā
Itālijas vadošie laikraksti atgādina, ka, par spīti visam, ir pāragri norakstīt S. Berluskoni politisko karjeru. Tomēr, kā uzsvēra La Stampa, S. Berluskoni būtu varējis rīkoties kā īsts valstsvīrs un nolikt mandātu pats: «Taču viņš ir izvēlējies doties savā pēdējā izmisuma pilnajā kaujā.»
Pēc B dienas, kā trešdienu nokristījuši Itālijas mediji, S. Berluskoni vairs nav tiesiskās imunitātes pret kriminālvajāšanu, un viņam var draudēt arests citās pret viņu ierosinātajās krimināllietās.
Taču liegums ieņemt valsts amatus nenozīmē, ka viņš atstās politiku. Viņš solījis aizvien palikt pie partijas Forza Italia! (Uz priekšu, Itālija!) vadības stūres. Ekspremjeram pieder viens no lielākajiem telekanāliem Itālijā, kā arī vairāki citi mediji, ko viņš nekautrējas likt lietā savu politisko ambīciju īstenošanai.
S. Berluskoni tomēr vairs nav tik varens kā senāk, un arī līdzšinējie mēģinājumi gāzt premjera Enriko Letas valdību izrādījušies neveiksmīgi, iezīmējot šķelšanos viņa partijas biedru vidū. S. Berluskoni šonedēļ atsauca Forza Italia no valdošās koalīcijas. E. Leta apgalvo, ka tas neapdraud valdības stabilitāti. E. Letas pusē ir vairāki pārbēdzēji no notiesātā ekspremjera atbalstītāju rindām, tostarp agrāk par S. Berluskoni labo roku dēvētais vicepremjers Andželīno Alfāno. Viņš nodibinājis jaunu centriski labējo partiju.