Katru gadu apmēram 100 bērnu vecumā no septiņiem līdz 14 gadiem atrodas Valsts policijas (VP) uzskaitē, jo ir izdarījuši smagu vai sevišķi smagu noziegumu, Saeimas Sociālās drošības apakškomisijas sēdē, runājot par nepilngadīgo personu likumpārkāpumiem, norādīja VP Prevencijas pārvaldes pārstāve Ilva Drunka. Viņa paskaidroja, ka policija regulāri dodas uz izglītības iestādēm, tai skaitā bērnudārziem, lai runātu par drošību un savstarpējām attiecībām, bet nepieciešami papildu pasākumi. Gan deputāti, gan Latvijas Pašvaldību savienības padomniece bērnu, jaunatnes un ģimenes jautājumos Ināra Dundure kā iespējamo variantu norādīja interešu izglītības stiprināšanu. Lai gan patlaban Izglītības un zinātnes ministrija interešu izglītībai vienam bērnam gadā atvēl apmēram 30 latu, tas neesot pietiekami. Ņemot vērā, ka pārkāpumus pārsvarā izdara bērni, kuri neapmeklē skolu un nestrādā, ļoti svarīgi ir viņus nodarbināt. Tāpat uzmanība ir jāpievērš situācijai ģimenē, jo tas ietekmē bērna uzvedību.
Lai novērstu vardarbību veicinošus apstākļus un cēloņus, TM šobrīd strādā pie likumprojekta izveides, kuru plānots pabeigt 2015. gada februārī. Kā skaidroja TM Krimināltiesību departamenta direktore Indra Gratkovska, ja atbildīgās institūcijas saskatītu nopietnus riskus, būtu iespēja piemērot piespiedu preventīvos līdzekļus. Piemēram, ja regulāri policija saņemtu informāciju par skandāliem ģimenē, vardarbīgu rīcību, biežu alkohola lietošanu, tad tiktu piemērots aizliegums lietot alkoholu un tuvoties konkrētām personām, kā arī pienākums iet pie narkologa.
Tāpat komisija secināja, ka nepilngadīgām personām vairāk jāpiemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi, nevis naudas sods. «Vajadzētu būt tā, ka jaunietim nepiemēro formālu brīdinājumu vai naudas sodu, kuru samaksā bagātais tētiņš, bet gan audzinoša rakstura pasākumus, kur viņam ir jāatvainojas un jāpilda sabiedriskais darbs. Ja kādam kaut ko salauza, tad lai iet un sataisa,» sacīja I. Gratkovska. Patlaban gan Latvijā šāda sistēma strādā slikti.