Tauta grib Gauku
A. Merkele pēc K. Vulfa atkāpšanās nekavējoties sāka sarunas par iespējamo amata pēcteci, uzsverot, ka īpaši svarīgs ir opozīcijas atbalsts. Politisko partiju pārstāvji piebilda, ka vēlas prezidentu, kurš «nāktu no malas», proti, nepārstāvētu it nevienu partiju. Kā viens no ticamākajiem amata kandidātiem minēts kādreizējās Austrumvācijas mācītājs un pilsoņtiesību aktīvists Joahims Gauks. «Viņš aizvien ir mūsu favorīts,» opozīcijā esošo sociāldemokrātu (SPD) līdera Zigmāra Gabriēla teikto citēja The Local.
Opozīcija J. Gauku amatam virzīja jau 2010. gadā, taču A. Merkeles spiediena dēļ par prezidentu kļuva kancleres kristīgo demokrātu (CDU) biedrs K. Vulfs. Kā vēsta svētdien publiskotie sabiedriskās domas aptaujas rezultāti, 54% vāciešu par prezidentu gribētu tieši 72 gadus veco J. Gauku.
Eksperti uzsver, ka K. Vulfa atkāpšanās var kaitēt kancleres pozīcijām. «Šis notikums nesaudzēs Merkeli, no tā cietīs viņas reputācija,» Bonnas Universitātes analītiķis Gerds Languts sacīja Reuters. Analītiķi bažījas, ka centieni atrast visas partijas apmierinošu kandidātu apdraudēs Vācijas mēģinājumus glābt parādos slīgstošo eirozonu. Kanclere jau atcēlusi plānoto eirozonas problēmu risināšanai veltīto braucienu uz Romu.
Piekāpjas skandālu priekšā
K. Vulfs pēc mēnešiem ilgu skandālu virknes piektdien atkāpās no amata. Viņš uzsvēra, ka nespēj pildīt amata pienākumus, jo zaudējis tautas atbalstu. «Esmu pieļāvis kļūdas, taču allaž esmu bijis godīgs,» atzina K. Vulfs. Atkāpšanās notika tikai dažas stundas pēc tam, kad prokuratūra bija lūgusi parlamenta apakšpalātu atcelt prezidenta tiesisko imunitāti, lai sāktu kriminālizmeklēšanu.
Skandāli uzvirmoja decembrī, kad laikraksts Bild ziņoja, ka K. Vulfs nav deklarējis 500 tūkstošu eiro aizdevumu mājokļa iegādei, ko 2008. gadā saņēmis no kāda miljonāra sievas, vēl būdams Lejassaksijas premjerministra amatā. Uzzinājis par plānoto publikāciju, prezidents draudēja laikraksta vadībai, ka «sāks karu», ja tā publicēs ziņas par aizdevumu.
Pēc tam notika tautas protesti un aicinājumi atkāpties, ļaudis uzsvēra, ka K. Vulfa rīcība ir uzbrukums sabiedrības morālei un uzvedības normām. Prezidents publiski nožēloja savu rīcību un atzina, ka pieļāvis kļūdu, taču medijos parādījās arvien jaunas ziņas par draudiem žurnālistiem un dāvanām, ko viņš pieņēmis no ietekmīgiem cilvēkiem.
Patlaban prezidenta pienākumus pilda parlamenta augšpalātas priekšsēdētājs Horsts Zēhofers. Tuvākā mēneša laikā jāsanāk Federālajai sapulcei, kam jāievēl jauns prezidents.