Tāpēc svarīgi, lai ne tikai uzņēmumi būtu godīgi eiro ieviesēji, bet arī pati valsts tāda būtu, veidojot konstruktīvu un paredzamu nodokļu politiku.
Līdzīgi kā citās Eiropas Savienības (ES) valstīs, arī Latvijā prognozē cenu pieaugumu, ieviešot vienotu Eiropas valūtu. Taču, kā rāda mūsu kaimiņvalsts Igaunijas pieredze, kur pēc eiro ieviešanas bija vērojams cenu kāpums, pašai eiro ieviešanai tiešā veidā uz cenu pieaugumu bija minimāls efekts. Galveno ietekmi veidoja nodokļu paaugstināšana, energoresursu un pārtikas cenu kāpums. Paši igauņi atzīst, ka, ieviešot eiro, inflācijas pieaugumu veicināja nevis vienas valūtas nomaiņa uz otru, bet gan nepārdomāta valsts nodokļu politika.
Paralēli vienotas Eiropas valūtas ieviešanas kritēriju izpildei un eiro ieviešanai Igaunijā 2011. gadā tika realizēta budžeta ieņēmumus veicinoša nodokļu politika. Rezultātā pieauga administrējamās izmaksas. Bija arī energoresursu cenu pieaugums, akcīzes nodokļa palielināšana tabakai un alkoholam un citas nodokļu izmaiņas. Tas viss veicināja cenu kāpumu Igaunijā vienlaicīgi ar eiro ieviešanu. Protams, daļa kāpuma attiecināma arī uz cenu noapaļošanu. Tomēr noapaļošanas efekts spēlē nelielu lomu, salīdzinot ar to, kā Igaunijā inflāciju ietekmēja naftas un pārtikas cenu pieaugums.
Arī Latvijā pēdējo gadu tradīcija - valsts budžeta pieņemšana nakts laikā, nerada ilūzijas, ka jau tuvākajā nākotnē budžets nav atkārtoti jāpārskata un jāgroza. Iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka uzņēmēji Latvijā nevar justies droši un ir apgrūtināta ilgtermiņa darbības plānošana saraustītās un neprognozējamās nodokļu politikas dēļ. Līdz ar to nav iespējams arī objektīvi prognozēt, kāds varētu būt iespējamais cenu kāpums Latvijā. Ekspertu prognozes lēš minimālu cenu pieaugumu aptuveni 0,2-0,3% apmērā, ņemot vērā citu valstu piemēru. Pieļauju gan, ka Latvijā cenu kāpumu varētu veicināt 2014. gada aprīlī gaidāmā elektroenerģijas tirgus atvēršana mājsaimniecībām.
Ieviešot eiro, būtiski ņemt vērā visus cenas veidošanās faktorus, lai iedzīvotājiem nebūtu jābaidās no uzņēmumiem, kas cenšas nopelnīt no valūtas nomaiņas, bet gan jāprasa atbildīga un pārdomāta nodokļu politikas veidošana no valdības. Uzņēmumi jau šobrīd, realizējot iniciatīvu Godīgs eiro ieviesējs, veicina godprātīgu un caurskatāmu eiro ieviešanu Latvijā, norādot pareizu un precīzu cenu pārrēķinu pirms un pēc eiro ieviešanas. Mums, ražotājiem, ir ļoti svarīgi, lai tie uzņēmumi, ar kuriem sadarbojamies mazumtirdzniecības sektorā, būtu patiešām godīgi eiro ieviesēji.
Pievienošanās eirozonai ir vienīgais ceļš, kā varam konkurēt globālajā tirgū. Ieguvumi, ko dod dalība eirozonā, gan mums kā uzņēmumam, gan iedzīvotājiem ir daudz lielāki nekā iespējamie riski un prognozētais cenu pieaugums.
*SIA SAKRET valdes loceklis, LTRK valdes loceklis