Latvijas lielo pašvaldību vadītāji var apliecināt, ka termiņuzturēšanās atļauju programma patlaban ir viens no efektīvākajiem attīstības līdzekļiem, kas ļauj gan pašvaldībām, gan arī ģimenēm mazāk izjust smagās krīzes sekas. Šis apsvērums attiecināms ne tikai uz Rīgu, Jūrmalu, Jelgavu, bet arī uz vidējām un pat nelielām pilsētām.
Jāpiekrīt, ka lielākā daļa ārvalstu investoru, kuri vēlas saņemt uzturēšanās atļaujas, pērk nekustamos īpašumus, proti, 80% no investīcijām ieguldīti tieši tur. Taču šie darījumi ir tikai acīmredzamā daļa, to noslēgšana rada arī papildu darbu celtniekiem, tirgotājiem un citiem pakalpojumu sniedzējiem. Turklāt jābūt ārkārtīgi naivam, lai domātu, ka īsā laikā var sākt biznesu svešā valstī ar neiepazītu juridisko un finanšu režīmu. Tāpēc mājokļa iegāde var būt ērts un praktisks pirmais solis turpmāko investīciju veikšanai tepat, Latvijā. Vairākās Vidzemes pilsētās, piemēram, Madonā un apkārtnē, cilvēki pēc uzturēšanās atļauju saņemšanas nopietni pēta iespējas sākt biznesu. Šajā gadījumā varēsim runāt par reālām, no jauna radītām darbvietām. Neaizmirsīsim, ka mūsu valstī nav daudz pievilcīgu saimniecisko objektu, kuri varētu ieinteresēt potenciālos pircējus un būtu «apmaināmi» pret termiņuzturēšanās atļaujām. Faktiski bizness jārada no jauna. Tādēļ mums ir ļoti izdevīgi, ja biznesa attīstīšanā ieinteresēti cilvēki noskata Latviju par jauno dzīves un darba vietu. Turklāt mūsu valsts vidēji turīgiem NVS investoriem ir lielisks placdarms tālākai Eiropas tirgus iepazīšanai un apgūšanai. Tā ir mūsu unikālā niša, kuru kaut kādu iemeslu dēļ joprojām nenovērtējam.
Protams, mēs varam viensētnieciskā pašpietiekamībā slāpēt jebkurus centienus piesaistīt ārvalstu investīcijas, kas spēj nodrošināt attīstību, taču tā nav ilgtspējīga politika. Tas ir populisms, kas labākajā gadījumā noder vien īslaicīgai reitingu celšanai.
Tieši tādēļ ir ļoti būtiski, ka sabiedrībā sākušās asas diskusijas par termiņuzturēšanās atļauju programmu, jo līdz šim par tās pilnveidošanu un attīstību neviens nav domājis. Piemēram, ziņas no pašvaldībām liecina, ka daudzas ģimenes, kas pārcēlušās uz dzīvi Latvijā, vēlas, lai viņu bērni mācās latviešu skolās vai apmeklē latviešu bērnudārzus. Proti, viņi vēlas iekļauties sabiedrībā, un mums jābūt gataviem šīs iespējas sniegt.
LLPA ir gatava iesaistīties jebkādā darba grupā, kurā tiktu diskutēts par saprātīgiem termiņuzturēšanās atļauju programmas papildinājumiem. Šādas darba grupas izveide nebūtu atliekama, jo tā dotu nepārprotamu signālu potenciālajiem ieguldītājiem, ka uzturēšanās atļaujas būs arī turpmāk un ka Latvijas sociāli ekonomiskā vide ir prognozējama un ilgtermiņā stabila.
*LLPA izpilddirektors