Artūrs Priednieks, Drošas braukšanas skolas eksperts un autosportists, norāda, ka ziemā, kad automašīnas apriepojuma saķere ar ceļa segumu ir vājāka, autovadītāji brauc piesardzīgāk, vidējie ātrumi ir mazāki, taču vasarā pieaug gan transportlīdzekļu skaits uz ielām, gan vidējie ātrumi, tādēļ pieaug ceļu satiksmes negadījumu skaits ar smagākām sekām.
Arī aa/s Balta apdrošināšanas atlīdzību direktors Ingus Savickis atzīst, ka negadījumu skaits ziemas un vasaras mēnešos nav izteikti atšķirīgs tieši tāpēc, taču ziemā ir liels sīko negadījumu īpatsvars, savukārt vasarās ielās parādās vairāk transportlīdzekļu, un diemžēl ceļu satiksmes negadījumi kļūst smagāki. Turklāt I. Savickis norāda uz nepatīkamo tendenci, ka tieši vienā vasaras mēnesī negadījumu skaits pieaug apmēram par 20%, to skaidrojot ar vadītāju pārgalvību un nepārdomātiem lēmumiem, kas bieži tiek pieņemti tūlīt pēc adaptēšanās jauniem braukšanas apstākļiem pēc ziemas perioda. «Cilvēki pierod pie vasaras braukšanas apstākļiem, sāk justies drošāk, kāpina ātrumu, sajūt braukšanas garšu, dod virsū, un viss notiek,» piebilst I. Savickis. Apdrošināšanas eksperts skaidro, ka vasaras mēnešos ģimene ar automašīnu vidēji veic lielākus attālumus nekā ziemā, turklāt pieaug tieši nobraukumi pa ceļiem ar grants segumu.
Kā liecina CSDD sniegtā informācija par ceļu satiksmes negadījumiem, šī gada pirmajā ceturksnī notikuši 7907 negadījumi, bet otrā ceturkšņa divos mēnešos - 4791 jeb aptuveni 60% no pirmo triju mēnešu kopskaita. Savukārt negadījumi ar cietušajiem 1. ceturksnī notikuši 664 reizes, bet aprīlī un maijā - jau 514 jeb 77%no 1. ceturkšņa apjoma. Turklāt maijs bijis vistraumatiskākais šā gada mēnesis ar 298 ceļu satiksmes negadījumiem, kuros bijuši cietušie. Starp citu, salīdzinot 2012. un 2011. gada pirmo piecu mēnešu statistiku, kopējais negadījumu skaits ir samazinājies par 16%, bet negadījumu ar cietušajiem skaits pieaudzis gandrīz par 10%.
Eksperti aicina sevišķi uzmanīties uz ceļiem ar grants segumu, skaidrojot, ka slīdamība uz grants ceļa daudz neatšķiras no apstākļiem uz apsniguša ceļa ziemā, taču ātrumi ir lielāki, saķeres zaudēšanas brīdis bieži paliek nepamanīts, un atšķirībā no ziemas ceļmalas kupenas vairs nevienu nepasargā, triecienus nemīkstina un no grāvja vai ceļmalas kokiem neglābj. Atsevišķa, bīstama kategorija esot cilvēki bez nopietnas sporta autobraukšanas pieredzes, taču ar pārgalvīgu vēlmi atkārtot rallija trasēs redzēto. Jāpiebilst, ka uz grants ceļiem daudz biežāk sastopami meža dzīvnieki.
Lai uzskatāmi parādītu piesardzības nepieciešamību vasarā, Drošas braukšanas skola rīkoja žurnālistiem eksperimentālu testa braucienu sesiju trasē 333. Žurnālistiem bija iespēja izjust saķeres zudumu uz slapja asfalta, izslīdēšanas sekas un saņemt īsu instrukciju, kā maksmāli saglabāt kontroli pār spēkratu šādos gadījumos.