Krievijas Izmeklēšanas komiteja paziņojusi, ka tiesas priekšā būs jāstājas visiem 30 aktīvistiem, kuri atrodas uz Greenpeace piederošā kuģa Arctic Sunrise, kas otrdien tika pietauvots Krievijas ziemeļrietumu ostas pilsētā Severomorskā.
Daļa Arctic Sunrise apkalpes locekļu pagājušajā ceturtdienā centās uzrāpties uz Pečoras jūrā esošās naftas platformas Prirazlomnaja, lai pievērstu Krievijas un pasaules uzmanību vides apdraudējumam, ko var radīt naftas ieguve Arktikas reģionā. Dabas sargu akciju pārtrauca Krievijas krasta apsardze, kas sagrāba arī Arctic Sunrise.
Izmeklēšanas komiteja Greenpeace akcijā saredzējusi «mēģinājumu triecienā sagrābt platformu», tādēļ Krievijas pusei esot likumīgas šaubas par vides aktīvistu patiesajiem nodomiem. «Šāda rīcība ne tikai pārkāpj valsts suverenitāti, bet var radīt draudus visa reģiona vides drošībai,» komitejas paziņojumu citē aģentūra AP.
Nīderlandē bāzētā nevalstiskā organizācija Greenpeace, kas apgalvo, ka 30 aizturēto aktīvistu vidū ir 18 valstu pilsoņi, ir satriekta par notikušo, jo pirmo reizi tās locekļi apsūdzēti pirātismā. «Mūsu biedri nedarīja neko tādu, lai izraisītu reakciju, kādu mēs pieredzējām no Krievijas varasiestāžu puses,» teikts otrdien izplatītajā Greenpeace paziņojumā.
Organizācija uzstāj, ka Krievija ir pārkāpusi starptautiskos likumus, jo tās pārstāvji ir uzkāpuši uz Arctic Sunrise. Greenpeace sūdzas, ka aizturētajiem aktīvistiem kopš pagājušās ceturtdienas neesot ļauts saņemt juridisku vai konsulāru palīdzību.
Krievijas kriminālkodekss pirātismu definē kā «uzbrukumu kuģim ar mērķi sagrābt svešu īpašumu, pielietojot vardarbību vai draudus». Par pirātismu var piespriest cietumsodu līdz 15 gadiem un naudassodu līdz pusmiljonam rubļu (8000 latu).