-1957. gads). Dvēseļu pulcēšanu M. Vanaga sāka rakstīt sava mūža nogalē, pēc atgriešanās no Sibīrijas, un par savu darbu saka: «Šajā vēstījumā aizgājēji ir atmodināti un kā dzīvi iziet cauri katrs savam laikam ... esmu sasējusi saiti starp dzīvi un aizdzīvi, ... starp paaudzi un paaudzi.»
V. Kairišs jau ilgāku laiku strādājis pie sižeta izvēles apjomīgākam darbam par kādu no viņam nozīmīgām Latvijas vēstures tēmām - izsūtīšanas, holokausta tēmas, latviešu lomas Oktobra revolūcijā. «Mana interese par vēsturi saistīta ar to, ka Latvija jau divdesmit savas neatkarības gadus ir faktiski nomīcījusies uz vietas. Redzams, ka no vēsturiskās pieredzes mēs neesam mācījušies.» Nonākot pie M. Vanagas darba, viņš sapratis, ka šī ir grāmata liela mēroga kinodarbam. «Tas mani dziļi satrieca ar savu spēcīgo sižetu. Tas ir par mums, par vēsturi, cilvēci un cilvēku.» M. Vanagas dzīvi režisors raksturo kā «totālu garīguma uzvaru pār fizisko pasauli».
V. Kairišs pats veidojis filmas Melānijas hronika scenāriju un ļoti cer, ka to izdosies pabeigt līdz 2014. gadam. Filmu producē Ginta Grūbes vadītā Mistrus Media.