Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +5 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

Vista un ola

Kādā sarunā par muzeju ekspozīcijām dzirdēju domu, ka skārienjutīgie ekrāni un citas elektroniskas «pariktes» iziet no modes un ekspozīcijās atgriežas dabiskums. Tam ir grūti noticēt. Proti, var piekrist, ka interaktīvas programmas un datori paši par sevi vairs nevar pārsteigt un nepietiek ar izstāžu zālē ievietotu «tačskrīnu», lai apmeklētājus apburtu, bet digitalizācija un datorizācija nav modes lietas, tās ir uz palikšanu.

Nesen (20.06.2012.) New York Times rakstīja, ka franči ar subsīdiju un grāmatu cenu regulācijas palīdzību cenšas pasargāt grāmatveikalus no bankrota, ko anglofonajās zemēs veicinājusi elektronisko grāmatu popularitāte. Nav šaubu, ka grāmatveikaliem ir savs šarms, bet ir arī pamats aizdomām, ka e-tirdzniecības un e-grāmatu attīstība lielai daļai grāmatveikalu tomēr būs liktenīga, jo procesi, ko dēvējam par informatīvo revolūciju, nav viegli kontrolējami. Ne tāpēc, ka cilvēks ir bezspēcīgs ekonomisko spēku priekšā, bet tāpēc, ka reti kurš, lai saglabātu, piemēram, grāmatveikalu, būs gatavs atteikties no iespējām un labumiem, ko šī revolūcija piedāvā. Atbilstoši nav arī šaubu, ka digitalizācija un datorizācija arvien vairāk ietekmēs izglītības procesu. Tāpēc projekti, ko Valsts izglītības attīstības aģentūra un Izglītības ministrija uzsākusi elektronisko mācību līdzekļu jomā, ir pašsaprotami, bet izdevēju centieni saglabāt tādus mācību līdzekļus kā «darba burtnīcas» drukātā veidā izskatās diezgan bezcerīgi. Cita lieta, ka pārmaiņām ir tik daudz aspektu un slāņu, ka, esot tajā visā iekšā, tās aptvert nav nemaz iespējams.

Tāpēc, manuprāt, ir kļūdaini koncentrēties uz detaļām. Kurš gan zina, kādiem mācību līdzekļi pietiks ar elektronisku versiju un kādiem nē? Vai patiešām pēc pāris gadiem planšetdatori būs vēl aktuāli? Varbūt nākamā paaudze domu par elektroniskām tāfelēm katrā klasē atcerēsies kā XXI gadsimta sākuma kuriozu?

Un šeit mēs nonākam līdz vistai un olai. Cik var saprast no izglītības ministra R. Ķīļa izteikumu atstāsta (Diena 03.07.2012.), vistas un olas situācija izveidojas tāpēc, ka digitāli mācību līdzekļi ir bezjēdzīgi, ja skolotāji tos neprot izmantot mācību procesā, bet viņi nevar iemācīties tos izmantot, kamēr šo mācību līdzekļu nav.

Neatkarīgi no tā, vai šī situācija atbilst klasiskai versijai par vistas un olas paradoksu, gribēju atgādināt, ka nekāda paradoksa nav. Proti, evolūcijas teorijas skaidrojumā pārmaiņas notiek pakāpeniski, tāpēc nav ne pirmās vistas, ne pirmās olas, bet ir process, kurā no organismiem, kas nedēj olas, izveidojas organismi, kas dēj, un no dzīvnieka, kas līdzinās vistai, bet nav gluži vista, izveidojas kaut kas, ko esam gatavi par tādu saukt.

Analoģiski gribu teikt, ka, manuprāt, ir kļūdaini domāt par digitalizāciju kā vienu kampaņu vai vienu tehnisku risinājumu. Tā ir process, kurā pakāpeniski mainās mūsu priekšstati par grāmatām, tāfeli, nodarbībām, skolēniem, skolotājiem un izglītību kopumā. Svarīgi ir šo procesu uzsākt, uzturēt un vienlaicīgi tam ļauties.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?