Nav arī centralizēto inženiertīklu - proti, kanalizācijas un ūdensvada tīklu. Pavasaros grāvji un teritorijas pārplūst un notekūdeņi nonāk upēs. Caur Saulkrastiem jūrā ietek četras upes - Inčupe, Pēterupe, Ķīšupe un Aģe -, līdz ar to notekūdeņi tālāk nonāk jūrā,» problēmu raksturo Saulkrastu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Normunds Līcis.
Pašvaldība jau sākusi darbu pie meliorācijas projektiem vairākām ielām dārzkopības sabiedrībās, līdzekļi ir atvēlēti arī novadgrāvju uzturēšanai - izpļaušanai, krūmu un apaugu izņemšanai, caurteku atjaunošanai. «Izbūvēt kanalizācijas tīklus ir ārkārtīgi dārgi. Cenšamies piesaistīt arī Eiropas Savienības līdzekļus, taču pat ar šo līdzfinansējumu apjoms ir ārkārtīgi liels. Turklāt viena lieta ir izbūvēt tīklus, otra - izveidot tiem pieslēgumu. Ne visi iedzīvotāji var to finansiāli atļauties,» novērojis domes pārstāvis.
Veiksmīgu risinājumu Saulkrastu novada pašvaldība atradusi citas videi svarīgas jomas sakārtošanai - atkritumu savākšanai. Kopš sākta sadarbība ar atkritumu savākšanas uzņēmumu ZAAO, apkārtējā vide kļuvusi ievērojami tīrāka, atzīst domes pārstāvis N. Līcis.
Tīrības uzturēšanai tiek piesaistīta arī pašvaldības policija. «Viens pašvaldības policijas pārstāvis strādā tikai ar šiem jautājumiem. Kopā ar apsaimniekotājiem izveidota vienota datubāze, tajā iespējams noskaidrot, kuras mājsaimniecības nav noslēgušas līgumu par atkritumu izvešanu. Administratīvo lietu ir daudz. Savulaik sezonas laikā ceļa malas, kas ved no kooperatīviem, bija pilnas ar atkritumu kaudzēm. Vajadzēja kubiem vest laukā. Tagad tīrības uzturēšanai tiek uzstādītas arī mobilās novērošanas kameras un likuma pārkāpēji - sodīti. Tas cilvēkus disciplinē, un situācija ir uzlabojusies,» stāsta Saulkrastu domes priekšsēdētāja vietnieks.
Iedzīvotājiem ir iespēja sadzīves atkritumus šķirot un bez maksas nogādāt tos Saulkrastos iekārtotajā ZAAO Eko laukumā. Te var nodot, piemēram, nolietotu, neizjauktu elektrotehniku - pēc privātpersonas telefoniska vai rakstveida pieteikuma to pat atbrauc paņemt iepriekš saskaņotā laikā, turklāt bez maksas. Noslēdzot līgumu ar uzņēmumu, iedzīvotāji var iznomāt speciālus, ļoti izturīgus maisus būvgružu savākšanai. Vēl pilsētā ir izvietoti atkritumu šķirošanas punkti. «Tie, kas dzīvo taupīgi, 80% atkritumu var sašķirot un tikai par atlikušo atkritumu izvešanu maksāt - attiecīgi mazāku summu. Mēs gribam parādīt cilvēkiem, ka zaļa pieeja vides uzturēšanā palīdz arī ietaupīt līdzekļus maciņā,» uzsver Normunds Līcis.