Pēdējo divu nedēļu laikā (līdz pagājušajai trešdienai) vien ir bijušas divas reizes, kad ASV fondu tirgus lielo kompāniju indekss Dow Jones Industrial Average vienas dienas laikā piedzīvojis lielākus zaudējumus nekā vissliktākajā dienā iepriekšējās finanšu krīzes laikā. Savukārt mēneša laikā (līdz 18. martam) šī biržas indikatora vērtība ir kritusies aptuveni par trešdaļu, atrodoties nedaudz zem 20 000 punktu robežas. Var teikt, ka šobrīd negācijas ir pārņēmušas faktiski visus pasaules finanšu tirgus, un biržu tendences liecina, ka glābšanas riņķa funkcijas nepilda pat zelts.
Brūk aviokompānijas
Pagājušās nedēļas otrajā pusē, komentējot sektorus, kuriem pašreiz klājas vissliktāk, Baltic International Bank Aktīvu pārvaldīšanas nodaļas vadītājs Konstantīns Goluzins sacīja, ka, palielinoties to valstu skaitam, kuras slēgušas savas robežas un ierobežojušas aviopārvadājumus, aviopārvadājumu industrijas indekss kopš 20. februāra noslīdējis vairāk nekā par 60%. Līdzīga situācija ir viesnīcu, restorānu un tūrisma industrijā. Cietuši arī taksometru pakalpojumu pārvadātāji, piemēram, Uber un Lyft, kuru akciju cena ir noslīdējusi par 60% attiecīgajā periodā. "Šo uzņēmumu akcijas ir kritušas visvairāk, jo šis segments ir ietekmēts vistiešāk, ņemot vērā pārvietošanās ierobežojumus, kas ieviesti daudzviet pasaulē. Tajā pašā laikā ir cietušas arī daudzas citas industrijas, jo nākas pat slēgt rūpnīcas. Galvenokārt tie ir autoražotāji, kuri jau visā Eiropā ir gandrīz apstādinājuši ražotņu darbību," situāciju komentē finanšu norišu speciālists.
Pēc viņa teiktā, kaut arī līdz ar Covid-19 izplatību ir palielinājies dezinfekcijas līdzekļu, zāļu un pārtikas preču noiets, kopumā gan zāļu ražotāju, gan pārtikas un dzērienu ražotāju, kā arī mājsaimniecības preču ražotāju cenas ir kritušās kopā ar pārējo tirgu. "Tas, ka šodien tiek izpirktas visas uzņēmuma saražotās preces, nenozīmē, ka šī tendence turpināsies, tāpēc uzņēmumiem jāņem vērā un jāplāno scenāriji, ka tiem var iestāties grūti laiki," secina Goluzins.
Atsevišķas veiksmes
Lai arī kopējās tendences ir lejupejošas, ir atsevišķi tirgus segmenti vai konkrēti uzņēmumi, kuru pelņa uz krīzes rēķina aug vai kuri vismaz spēj saglabāt stabilu finanšu plūsmu pat krīzes situācijā. Tādējādi pastāv iespēja, ka to akciju cenas pieaug, lai gan kopējais tirgus traucas lejup. INVL Pensiju fondi vadītājs Andrejs Martinovs zina teikt, ka šobrīd vislabāk izskatās tā dēvētie klasiskie necikliskie biznesi, piemēram, komunālo pakalpojumu sniedzēji.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 23. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
prokurors Vioriks