Hakatonu formāts sevi pierādījis kā efektīvs veids, kā īsā laikā izgudrot dažādu problēmsituāciju risinājumus, radīt inovatīvu produktu prototipus un demoversijas. Tiesa, tapušo ideju ieviešana dzīvē ir ilgāks un pamatīgāks process, hakatons ir vien pirmais grūdiens un tests. Tomēr Covid-19 krīzes kontekstā, kad daudzās jomās risinājumi nepieciešami pēc iespējas ātri, hakatonu dinamika ir vērā ņemams ierocis.
Aizraujoši kā sportā
Kultūras un radošo industriju nozares hakatons HackCreative: An Industry Transformed aprīļa nogalē pulcēja vairāk nekā 300 kultūras un radošo industriju pārstāvju un citu interesentu no 30 pasaules valstīm. Hakatonu tiešsaistē organizēja Ziemeļu dimensijas Kultūras partnerības sekretariāts sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru un Eiropas Neatkarīgo kultūras centru tīklu Trans Europe Halles, kā arī ar Latvijas Kultūras ministrijas atbalstu. Dalībnieki izstrādāja dažādus projektus, kas potenciāli varētu atbalstīt radošo jomu Covid-19 krīzes laikā. Tapa 26 idejas.
Pirmo vietu ieguva komanda Brainfood ar platformu, kurā radošās industrijas pārstāvji un mākslinieki var piedāvāt privātstundas un meistarklases. "Pirms pieteikšanās hakatonam spriedām par potenciālajiem risinājumiem, kas patiešām būtu noderīgi. Paši sev izvirzījām mērķi, ka piedalīsimies tikai tad, ja izdosies izdomāt ideju, kas varētu būt ilgtspējīga, nevis derīga tikai šīs krīzes laikā," stāsta Brainfood dalībniece Elvi Kustavus. Viņa skaidro, ka ieguvēji no minētās platformas būtu gan radošie profesionāļi, kas, izmantojot savas prasmes un sniedzot privātstundas tiešsaistē, gūtu papildu ienākumus, gan ikviens, kurš vēlas apgūt papildu prasmes vai vienkārši vērtīgi pavadīt laiku. Patlaban ideja vēl ir sākumposmā – ir izstrādāts koncepts, pamatprincipi, dizains un sāktas sarunas ar radošo nozaru pārstāvjiem, kas būtu gatavi izmēģināt jauno platformu un sniegt savus pakalpojumus. Komanda arī cenšas apzināt visus nepieciešamos resursus, lai projekts izdotos kvalitatīvs un darbotos bez problēmām.
Elvi pati ikdienā strādā reklāmas nozarē par zīmolu stratēģi. Komandā Brainfood ir arī viņas dzīvesbiedrs un kolēģis Toms Upītis, kurš ir radošais direktors un režisors, kā arī divi pāra draugi: Jaroslavs Priedeslaipa – mediķis, kura hobijs ir radošas nodarbes un idejas, – un māksliniece un interjera dizainere Alīda Gulbe. Elvi uzskata: tas, ka viņi cits citu labi pazīst, sadarbību hakatonā padarīja vieglu, turklāt četri cilvēki esot ideāls komandas izmērs – katram ir sava atbildība, taču procesa gaitā nav jānodarbojas ar mikromenedžmentu, jo laika hakatonā tomēr nav daudz.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 22. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Krējums Saldais