Kā iesaka Consulto izaugsmes konsultante un biedrības Good Mood Art vadītāja Marta Rubīna, izvēloties profesiju vai izšķiroties starp vairākām potenciālajām izvēlēm, jauniešiem jāņem vērā trīs galvenie pamatprincipi – ko es gribu, ko es varu, kas ir vajadzīgs. Zem principa, "ko es gribu", slēpjas visas mūsu intereses, vērtības. "Intereses ir vieglāk pamanīt, taču par vērtībām, iespējams, ir vēl jāaizdomājas. Dažādās profesijās vērtības var atšķirties, bet ir svarīgi, lai cilvēka vērtības sakrīt ar izvēlētās profesijas vērtībām," norāda Rubīna. Domājot par to, "ko es varu", jāpatur prātā ne tikai savas personības iezīmju un temperamenta atbilstība noteiktām profesijām, bet arī savas spējas. Ja skolēnam pašam neizdodas apzināt savas spējas, tad nereti var palīdzēt skolā gūto sekmju un dažādu sasniegumu (mācību olimpiādes, konkursi, sacensības) izvērtēšana. Savukārt, analizējot, "kas ir vajadzīgs", jāmeklē informācija par to, ko ir iespējams studēt, kāda ir situācija darba tirgū un kā tā provizoriski varētu izskatīties nākotnē. "Tagad ļoti daudz runā par nākotnes profesijām un amatiem, kuri būs riska zonā, – attīstoties tehnoloģijām, atsevišķas profesijas var izzust. Protams, mēs nevaram paredzēt nākotni, bet kaut kādas tendences profesiju pasaulē iezīmējas jau tagad," Rubīna saka.
Par karjeras izvēli jauniešiem vēlams sākt domāt jau savlaicīgi, nevis tikai līdz ar 12. klases absolvēšanu, tomēr galīgā lēmuma pieņemšanu var atvieglot, piemēram, karjeras konsultācijas – par to pieejamību var interesēties savā skolā vai pašvaldībā, tāpat Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA). NVA mājaslapā atrodams arī tests Pašnoteicējs jauniešiem, kura rezultātus var apspriest ar karjeras konsultantu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 7. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!