Šulte piekrīt, ka līdzīgi jaunievedumi kā Mintos birojā arvien plašāk izplatās arī daudzos citos uzņēmumos, turklāt svaigu skatu uz to, kā iekārtojama darba vide, rosina arī kopstrādes telpu koncepti. Tāpat darbinieku darba dzīve šodien arvien vairāk saplūst un integrējas ar ārpusdarba dzīvi, un tas iespaido gan strādāšanas laiku un modeļus, gan telpu, kurā tiek organizēts darbs.
Biohakings un zero-waste
''Meklējam labākos veidus, kā strādāt, un tas ir nebeidzams process," saka Šulte un stāsta, ka jaunajā birojā dažādas komandas jau vairākkārt mainījušas dislokāciju. Darbiniekiem izveidoti daudzveidīgi darba zonu varianti – gan tradicionālā biroja telpa, gan neformālas un nošķirtas darba stacijas. Kopumā katram Mintos strādājošajam gan ir sava personiskā darba vieta, jo sākotnēji iecerētā hot desk politika, kad ikviens galds pieejams ikvienam darbiniekam, praksē tomēr neattaisnojas, jo cilvēki tāpat sēž vienās un tajās pašās vietās un tiecas pēc savas teritorijas. Taču birojā ir arī brīvās darba stacijas, kur pastrādāt uzņēmuma viesiem vai citu valstu kolēģiem. Troksni absorbē pie griestiem izvietoti koka dēlīši un citi skaņu slāpējoši elementi.
Visiem darbiniekiem ir regulējams stāvgalds, lai visu dienu nav tikai jāsēž. Cilvēku labsajūtu ietekmē arī saulesgaisma, tāpēc darba vietas pamatā izvietotas tajā biroja pusē, kur saules ir vairāk, bet ēnas pusē atrodas sanāksmju telpas, kuras darbinieki rezervē elektroniskos tablo pie to durvīm. Ienākt birojā Mintos strādājošie, starp citu, var ar pirkstu nospiedumiem, nevis ar plastikāta kartīti vai čipu.
Biroja centrālajā daļā ir improvizēta skatuve ar sēžamspilveniem, kur var gan strādāt, gan rīkot darbinieku kopsapulces, pasākumus, mācības. Blakus – paliela virtuves zona, kur pašiem uzsildīt vai pagatavot maltīti. Te ir arī garš ''saimes'' galds.
Mintos savā iekšējā kultūrā ir biohakinga piekritēji, kas meklē veidus, kā ar dzīvesstilu uzlabot savu efektivitāti. Ēkas pagrabstāvā top sporta zona ar trenažieru zāli, velosipēdu novietni un dušām. Labierīcības, kur sakopties pēc treniņa vai sportiska ceļa uz darbu, ir arī birojā, bet nomaļākā stūrī izveidota ''spēka snaudas'' telpiņa.
Mintos birojs ir garens un aizņem teju veselu ēkas stāvu. Staigāšana no viena ofisa gala līdz otram var prasīt daudz laika, tāpēc darbinieki pa biroju var pārvietoties ar Bolt elektroskūteriem.
''Tikai izskatās, ka būs jāievieš noteikumi. Visi brauc ātri,'' smaida Šulte.
Iekārtojot biroju no nulles, tajā iedzīvināta arī bezatkritumu kultūra. Šulte stāsta, ka tas nav pašmērķis, taču jaunajās telpās kolektīvs, visticamāk, mitināsies gana ilgi, tāpēc vidi ir vērts veidot ilgtspējīgu, turklāt lielais darbinieku skaits ļauj ātri sajust atdevi pat no nelieliem zaļiem soļiem. Piemēram, ūdens filtrācijas sistēma ļāvusi atteikties no dzeramā ūdens plastmasas bunduļos, birojā ieviesta arī atkritumu šķirošana. Logu ārpusē uzstādītas žalūzijas, kuras automātiski atveras vai aizveras atkarībā no laikapstākļiem. Liela nozīme tajā, kā cilvēki jūtas, domā, strādā, ir arī gaisa kvalitātei, bet par to Mintos birojā gādā ne vairs gaisa mitrinātāji, bet Latvijas jaunuzņēmuma Ko tu elpo radīta iekštelpu gaisa attīrīšanas un mitrināšanas biofiltra sistēma – zaļas augu sienas, kur vasarās papildus var audzēt arī zemenes un zaļumus.
Jaunais birojs rosinājis jaunas aktivitātes kolektīvā. Plašākas telpas ļāvušas darbiniekiem izvērsties, iesaistoties nesenajā Helovīna ballītē, tāpat Mintos atdzīvojies grāmatu klubs. ''Kad vēl bijām mazs stārtaps, mums tāds bija – sanācām kopā un runājāmies, ko katrs izlasījis. Mums ir arī Mintos bibliotēka – darbinieki grāmatas var pasūtīt uz uzņēmuma rēķina, un tās pēc tam ir pieejamas visiem. Kad sākām augt, mums šis klubiņš apsīka, jo trūka vietas. Tagad jaunajā birojā tas ir atjaunojies, ir arī bibliotēkas telpa,'' stāsta M. Šulte.
Savukārt, piemēram, no spēļu istabas, kur darbiniekiem atpūsties, uzspēlējot galda tenisu, novusu vai tml., Mintos apzināti atteicies – redzētais citos uzņēmumos liecina, ka šādas izklaides bieži tā arī stāv neizmantotas. ''Mēs cenšamies radīt kultūru, ka dzīve ir arī ārpus darba – viss nav jādara darbavietā. Mūsu mērķis nav panākt, lai cilvēki pavadītu birojā 24 stundas diennaktī, mērķis ir, lai tās stundas, ko viņi te pavada, ir foršas, patīkamas,'' Šulte saka un piebilst, ka Mintos atbalsta fleksibilitāti visos aspektos – strādāt var birojā vai palaikam no mājām, arī darbalaiks ir elastīgi variējams. Rezultātā darbinieki ir apmierinātāki, priecīgāki un produktīvāki. Šulte arī piekrīt, ka biroja vide šodien ir viens no faktoriem, kam uzmanību pievērš jauna darba meklētāji.
Secinājumi pēc pārmaiņām
Par augstāk minēto praksē pārliecinājies mobilo sakaru uzņēmums Tele2, kas pirms kāda laika arī pārveidoja savas telpas, izveidojot labsajūtas jeb well-being biroju, – darbinieku aptauja liecināja par vēlmi pēc jaunas, produktivitāti veicinošas darba vides. Birojā tika izveidotas modernas telpas sapulcēm, projektu darba grupām un klusās zonas darbam vienatnē. Ikviens nu var izvēlēties sev tobrīd piemērotāko un tīkamāko darba vietu, un arī vadītājiem nav savu kabinetu. Tika ieviesta bezpapīra vide, ''tīrā galda'' princips (darbinieki visas savas mantas pēc darba pabeigšanas glabā skapītī), tāpat birojā padomāts par zemu akustikas līmeni, gaisa kvalitāti un ventilāciju, atbilstošu apgaismojumu, enerģijas un ūdens patēriņa taupīšanu. ''Viens no būtiskākajiem rādītājiem, kas šobrīd ir uzlabojies, – arvien vairāk darbinieku saviem draugiem un paziņām Tele2 ieteiktu kā lielisku darbavietu, kurā strādāt. Viens no jaunā biroja izveides mērķiem arī bija veidot pievilcīgu darba devēja tēlu, un darbinieki, protams, ir vislabākie uzņēmuma vēstneši,'' par secinājumiem stāsta Tele2 personāla vadītāja Aija Bite-Ozere.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 22. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!