Atsākas lidojumi
1. jūlija rīts Maltā atnāca ar sen nedzirdētu un gaidītu skaņu – tūristu koferu riteņu atbalsi uz pandēmijas laikā pieklusušās Slīmas promenādes. Pāri namu jumtiem norēca pirmo t. s. īsto pasažieru avioreisu lidmašīnas, ne vairs repatriācijas gaisakuģi. Maltas starptautiskā lidosta ir atsākusi darbu. Lai arī ierastos tiešos avioreisus uz Latviju jūlija sākumā vēl garantēti nepiedāvā ne aviokompānija Ryanair, ne airBaltic, gaisa satiksme uzņem apgriezienus un vairs nav izjūtas, ka esi noslēdzies no ārpasaules uz mazas Vidusjūras salas.
Lidostā ieviests jēdziens "jaunā normalitāte", kas nozīmē to, ka telpās var atrasties tikai pasažieri (nevis pavadītāji vai sagaidītāji), jāievēro distancēšanās un jāvalkā sejas maskas. Ja, mērot temperatūru, konstatētas saslimšanas pazīmes, tiks veikts Covid-19 tests un nozīmēta karantīna tik ilgi, kamēr tests uzrādīs negatīvu rezultātu.
Uz 90 kilometru attālo Sicīliju Itālijā atkal var nokļūt ar prāmi. Sicīlijas prāmja pasažieriem gan nākas rēķināties ar cenu kāpumu par 12–15%, jo pārvadātājs uzņem mazāk pasažieru, nekā ierasts, lai nodrošinātu distancēšanos.
Divas dienas pēc lidostas un pasažieru ostas atvēršanās kompānijas Bolt taksists Omārs stāsta, ka vēl neizjūt tūristu pieplūdumu. Viņam vairāki braucieni bijuši, uz lidostu vedot Maltā palikušos ārzemniekus, kas tagad, kad atjaunojusies aviosatiksme, nolēmuši valsti atstāt. Omārs stāsta, ka taupa uz visu, ierobežojot pat izdevumus pārtikai, un cer, ka nākamgad situācija taksometru biznesā uzlabosies.
Asāka konkurence
Jau šobrīd pamazām atdzīvojas ēdināšanas nozare. Smalkajā restorānā Tarragon atsākušās iepriekš ierastās skaņas – agri no rīta atkritumu savākšanas automašīnā nošķind izdzertā dārgā alkohola pudeles, bet vakarā durvis virina daži viesi – gardēži. Tāpat kā citās ēdināšanas vietās, kam nesen atļāva atsākt darbu, arī šajā restorānā galdiņi izvietoti attālu cits no cita, oficianti strādā maskās, ēdienkartes ir vienreizēji lietojamas, un smēķēt drīkst tikai ārpus restorāna, uz ielas. No koka gatavotais uzraksts – restorāna nosaukums – pandēmijas laikā uzspodrināts un pārlakots. Vairākas sabiedriskās ēdināšanas vietas laikā, kad tās bija slēgtas apmeklētājiem, veica uzlabojumus interjerā un apzaļumoja ieeju, gatavojoties asāk konkurēt par apmeklētāju maciņiem. Pirms krīzes Maltā tūristu pieplūdums viduvēja cenu līmeņa ēstuvēs bija tik liels, ka par apmeklētāju piesaisti īpaši domāt nenācās. Tagad situācija ir mainījusies.
Pavasarī bija atvērti tikai līdzņemšanas kafijas un uzkodu kioski. Naskākie dzīves baudītāji bija iemanījušies turpat, kioska tuvumā, apsēsties uz kāda betona bluķa un distancēti malkot alu un ēst bageti – sākumā divu cilvēku kompānijā, vēlāk jau mazliet lielākās grupās. Tagad, jūlijā, kopā ar kolēģiem kafejnīcu atvēršanos nosvinam Tiņjes iepirkšanās centra laukumiņā esošajā itāļu restorānā. Tik sen nav ēsts ārpus mājas! Arī restorāna darbinieki ir mazliet satraukušies – kā pirms eksāmena. Nosacījumi ir stingri, un pārbaudes arī. Lai ēstuve varētu atsākt darbu, tai bija jāsaņem sertifikāts Drošs no Covid-19. Pie ieejas tagad visur jābūt redzamai zīmogveida uzlīmei, ka ēdināšanas vietā veiktas attiecīgās drošības pārbaudes. Uz grīdas daudzviet ir uzlīmes, sadalot telpu sektoros. Stingri jāievēro nosacījumi par apmeklētāju skaitu, lai nepieļautu drūzmēšanos.
"Dažas dienas, pirms valdība atļāva atsākt darbu sabiedriskajai ēdināšanai, valdīja visai liela neskaidrība, jo nosacījumu ir daudz. Mērījām divu metru attālumu no galda līdz galdam, tomēr bija pārpratumi – vai attālums ir no krēsliem vai galdiem," stāsta promenādes āra kafejnīcas īpašnieks Čārlijs. Iepriekš varēja pārdot kafiju pie kioska letes, bet galdiņus un saulessargus izvietot tikai tad, kad bija saņemta nepieciešamā atļauja. Čārlijs arī pāris reižu piezvanījis uz īpašu konsultatīvo tālruni, jo nosacījumu izklāsts bijis visai sarežģīts.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 8. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!