Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera jau ir paziņojusi, ka ikviena "ierobežojumu diena daļai cilvēku rada zaudējumus, tāpēc vienlīdz svarīgi ir gan radīt modeli, kādā uzņēmumi var turpināt strādāt vīrusa apstākļos, tā nodrošinot cilvēkiem darbu un ieņēmumus, gan arī izveidot atbalsta mehānismus uzņēmumiem".
Jāpiebilst arī, ka Centrālā statistikas pārvalde vēsta – martā, salīdzinot ar februāri, ir būtiski pasliktinājies tā dēvētais Ekonomikas sentimenta rādītājs, kas raksturo kopējo sociālekonomisko noskaņojumu mūsu valstī.
Ņemot vērā problemātisko situāciju, dažādās diskusijās jau ir aktualizēta ideja, ka Latvijā uzņēmumiem Covid-19 radītās krīzes pārvarēšanai vajadzētu piešķirt tā dēvēto "helikoptera naudu", respektīvi, naudu, ko uzņēmumiem vienkārši iedod valsts un kas uzņēmumiem nebūtu valstij jāatdod. Jāatgādina, ka jēdziens "helikoptera nauda" tiek saistīts ar simbolisku pieļāvumu, ka no helikoptera vienkārši tiek kaisīta nauda. Tādos brīžos, kad tautsaimniecība funkcionē ierastajā ritmā, ideja piešķirt uzņēmumiem "helikoptera naudu" tiek uzskatīta par visai utopisku, taču nu jau ir kļuvis skaidrs, ka – ja Covid-19 krīze ieilgs, uzņēmumiem būs nepieciešami aizvien jauni, arī visai inovatīvi atbalsta risinājumi.
Diena viedokli par to, vai mūsu valstij vajadzētu uzņēmumiem piešķirt "helikoptera naudu", vaicāja vairākiem ekonomikas ekspertiem.
Gašpuitis: jānovērš sociālā katastrofa
"Cilvēka idejām nav robežu, un tas ir labi. Reizēm izveidojas apstākļi, kad nav citas izejas kā vien šīs idejas izmēģināt. Primārais jautājums ir, cik ilgstoši šādi pasākumi ir uzturami jeb finansējami. Ir skaidrs, ka, jo ilgāk Covid-19 radītā krīze ievilksies, jo šaurākas kļūs Latvijas finansiālās iespējas, bet pasākumi eirozonas kontekstā kļūs arvien radikālāki. Līdz ar to šādu iespēju – "helikoptera naudas" piešķiršanu uzņēmumiem – un situāciju, kad tiek sniegts vispārējs beznosacījumu atbalsts, kā pilnībā nereālu noraidīt nevar, taču tas nebūs tuvākā mēneša jautājums. Situācija ļoti strauji mainās, un ilgtermiņā kaut ko prognozēt ir grūti, jo ir jāapzinās, ka situācija var strauji mainīties jebkurā – gan pozitīvā, gan negatīvā – virzienā. Vēl jāpiebilst, ka visdrīzāk šāds solis – piešķirt "helikoptera naudu" uzņēmumiem – tiktu sperts visās eirozonas valstīs kopīgi, turklāt radītu spraigas diskusijas un domu sadursmes starp valstīm un institūcijām," skaidro SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 7. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!