Viņš norādīja, ka šāda vienošanās ir pozitīva ziņa airBaltic. Tā sniedz lielāku garantiju, ka CSeries programma tiks turpināta, ka CSeries lidmašīnas tiks saražotas - gan jau pasūtītās, gan tās, kuras varētu pasūtīt nākotnē. Līdz šim aviokompānijas rūpīgi vērtēja, cik spējīgs Bombardier ir īstenot CSeries programmu.
Linkaits skaidroja, ka tādējādi airBaltic nākotnē būs lielākas izredzes pārdot jau lietotās CS300 lidmašīnas, kuras patlaban tiek ieguldītas nacionālās aviokompānijas pamatkapitālā. Tāpat to pārdošanas vērtība kāps, kas attiecīgi ceļ arī Latvijas nacionālās lidsabiedrības vērtību.
Pēc eksperta paustā, šāds darījums arī cels airBaltic pievilcību potenciālo stratēģisko investoru acīs. Airbus un Bombardier darījums varētu būt faktors sarunās par airBaltic investora piesaistes nosacījumiem.
Kā ziņots, Airbus iegūs vairākuma akciju daļu BombardierCSeries lidaparātu programmā. Šāda vienošanās panākta pēc tam, kad ASV noteica 220% kompensācijas nodevu, kā arī 80% antidempinga nodokli Bombardier CS100 un CS300 lidaparātiem, kas tiek importēti Savienotajās Valstīs.
Vienošanās starp Airbus un Bombardier nodrošinās iespēju būtiski samazināt CSeries lidaparātu ražošanas izmaksas un izmantot Airbus starptautisko klātbūtni tirdzniecības veicināšanai, norāda abi uzņēmumi.
Airbus iegūs aptuveni 50,1% CSeries lidaparātu programmas pārvaldītāja CSALP akciju. Bombardier piederēs 31% , bet Investissement Quebec Holding - 19% kompānijas akciju.
airBaltic ir noslēgusi līgumu par 20 CS300 sērijas lidmašīnu piegādi, kļūstot par pirmo lidsabiedrība pasaulē, kas saņēma un sāka lidojumus ar šīs sērijas lidmašīnām.
Lidsabiedrība airBaltic augustā saņēma septīto no 20 pasūtītajām CS300 lidmašīnām. Paredzēts, ka līdz gada beigām lidsabiedrības flotē būs kopumā astoņi CS300 gaisa kuģi. Savukārt atlikušās lidmašīnas plānots saņemt līdz 2019.gada beigām.
Aviokompānija apsver sadarbību ar Bombardier turpināt, ar CSeries lidmašīnām aizstājot pašreizējas turbopropelleru Q400 NextGen lidmašīnas.