Jāatgādina, ka ideju par sieviešu iesaukšanu VAD jau iepriekš aktualizējis gan Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš, gan aizsardzības ministrs Andris Sprūds (Progresīvie). (Plašāk par to un arī par VAD nosacījumiem var lasīt aģentūras LETA 8. augustā publicētajā ziņā.)
Sabiedrībā vērojamā attieksme pret VAD ir visai daudzveidīga – no apjūsmošanas līdz demonizēšanai. Taču gan klišejiskās apjūsmošanas, gan tikpat klišejiskās demonizēšanas faniem būtu svarīgi prātā paturēt divus aspektus. Viens no tiem attiecas uz procesiem mūsu valstī un ir tiešā veidā saistīts ar mūsu ministru un citu augstu amatpersonu darba kvalitāti. Ja reiz valsts jauniešus iesauc obligātajā VAD, tad amatpersonu pienākums ir rūpēties par to, lai šis dienests būtu jēgpilns un nodrošinātu ieguvumus gan Latvijas aizsardzībai, gan arī dienestā iesaukto jauniešu personībām, VAD laikā garantējot vidi, kas ļautu fiziski un psiholoģiski attīstīties, nevis radītu paliekošas traumas.
18 gadu vecumu sasniegušie jaunieši, protams, ir ļoti dažādi, tomēr kopumā jaunību raksturo milzīgs entuziasms un tikpat milzīgs pieredzes trūkums. Jaunībā cilvēki spēj veltīt ārkārtīgi daudz enerģijas, laika un spēka tam, kas viņus aizrauj un interesē, un tas var būt arī VAD, bet vienlaikus viņiem vēl nav dzīves gaitā iegūtās pieredzes dažādu problēmsituāciju risināšanā.
Ir saprotams, ka visas jūsmīgās, ar VAD saistītās cerības nepiepildīsies, taču ir svarīgi, lai arī demonizējošās ainas paliktu vien savdabīgu, interneta vidē paustu viedokļu līmenī, netopot par realitāti, un medijiem nenāktos ziņot par nopietnām problēmām iesaukto jauniešu rindās.
Otrs aspekts ir saistīts ne vien ar apstākļiem Latvijā, bet ar ģeopolitisko situāciju plašāk. Ja reiz mūsu valsts vispār ir nonākusi līdz tam, ka jauniešus iesauc VAD, vairs nepaļaujoties tikai uz brīvprātības principu, un ja tiek runāts par to, ka VAD varētu iesaukt arī sievietes, tad mūsu sabiedrībai to vajadzētu uztvert kā vēl vienu kārtējo signālu tam, ka ģeopolitiskās nestabilitātes radītie riski ir nopietni. Mēs dzīvojam laikā, kad ir vajadzīgi cilvēki, kuri būtu sagatavoti dažādiem, arī dramatiskiem situācijas pavērsieniem, sarežģītos apstākļos spētu pieņemt loģiskus lēmumus un mācētu rīkoties racionāli.