Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Tēma

Izzūdošais siena gubu siltums © DIENA(2)

Siena kaudzes dainās un naivās glezniņās, pastkartēs ar Latvijas lauku ainavām, stāsti par to, kā viesnīcas vietā noderējusi siena kaudze. Jā, to pilnīgi gribas pamēģināt! Tikai siena kaudzes vairs īsti nemana, tās rūpīgi jāmeklē, un stāsti par siena talkām lielākoties palikuši vien bērnības un jaunības dienu ainiņās.

Tējošanai vajag laiku © DIENA

Lai gan saspringtais dienas ritms bieži vien neļauj izkopt senas un stabilas tējas dzeršanas tradīcijas, kūpošais dzēriens arī pie mums ir iecienīts. Zemnieku saimniecības Rūķīšu tēja saimnieks Raimonds Lignickis ar ģimeni no tā attīstījuši arī biznesu – pārņemot sievastēva interesi par ārstniecības augiem, viņi izveidojuši tēju un nu jau arī ievārījumu un sulu ražotni.

Naktsmājas pie svešinieka © DIENA(13)

Aizvien biežāk, dodoties ceļojumos, cilvēki viesnīcu vietā labprātāk izvēlas apmesties privātās mājās, dzīvokļos vai istabiņās – Airbnb jau gadiem ļauj piemeklēt sev tīkamāko alternatīvu. Ne vienmēr gan viss izdodas, kā plānots, – kā īrnieki, tā izīrētāji mēdz būt dažādi ar visām no tā izrietošajām sekām.

Būdiņa uz Mēness © DIENA(32)

Pirms steigties ar Marsa kolonizāciju, cilvēcei savā ekonomiskajā sistēmā vajadzētu iekļaut Mēnesi un saglābt planētu Zeme, uzsver projekta Moon Hut vadītājs Deivids Goldsmits. Nesen viņš viesojās Latvijā, lai aicinātu par kosmosu un tā izmantošanas iespējām vairāk runāt jau skolās, tādējādi mainot domāšanu par to, kam tuvākas un tālākas planētas var būt noderīgas.

Fotogrāfija, ne kristāla bumba © DIENA(5)

Demokrātijās iestrādātajiem vēlēšanu un referendumu iznākumiem ir ilglaicīgas, plaša mēroga sekas, tāpēc nav brīnums, ka daudzi nevar nociesties un jau mēnešiem pirms balsojumiem grib iegūt priekšstatu par to, "kā nu būs". Modernajā pasaulē nākotni neparedz, piemēram, vērojot putna lidojumu, bet gan ņemot talkā datu analīzi, un prognozes balsta uz socioloģisko aptauju rezultātiem. Tomēr pēdējos gados pēc vairākiem šķietami pārsteidzošiem balsojumu rezultātiem gan visā Rietumu pasaulē, gan Latvijā aizvien biežāk rodas jautājums – vai aptaujas sākušas vairāk kļūdīties? SestDiena šo jautājumu uzdeva tiem, kas Latvijā veido šīs aptaujas.

Latvju zīmju renesanse © DIENA(20)

Gadsimtiem godātie raksti šodien atdzimst jaunos veidolos – tos drukā uz apģērba, zīmē uz produktu etiķetēm, grebj traukos, bet drosmīgākie pamanās pat ietetovēt uz ķermeņa. Domas par to dalās – vieni teic, ka tautiskās zīmes šodien kļuvušas par masu produktu, kas sastopams teju uz katra stūra, bet citi priecājas, ka latviešu saknes spējušas iet līdzi laikam.

Pēc latviskā alus uz Latgali © DIENA(3)

Īstenā jāņusiera recepte nu nostiprināta kā nacionālas nozīmes kulinārais mantojums, un sieru ar šādu nosaukumu var gatavot, vien iegūstot īpašu atļauju, ar alu, šķiet, ir vienkāršāk, un strikti noteiktas receptes, kas būtu tas īstenais latviešu alus, nav. Taču atrast vīrus vai sievas, kas pēc savu senču metodēm darina alu, nav nemaz viegli. SestDiena dodas uz Bērzpili, lai piedalītos Jāņu alus brūvēšanā latgaliskā stilā.

Zemes garša šķīvī © DIENA(1)

Ar garšas palīdzību jāspēj cilvēkam izstāstīt stāstu – ir pārliecināts šefpavārs Dzintars Kristovskis. Viņš kļuvis par oficiālo Rīgas–Gaujas reģiona gastronomijas vēstnesi Eiropā un uzsver vietējo produktu nozīmi, taču ar piebildi – "audzis Latvijā" vēl nav kvalitātes zīme, to veido vairāku faktoru kopums.

Bērnības garša šodienas veikalā © DIENA(3)

Konfektes Serenāde un vārītais iebiezinātais piens, bārbeles un cepumi Selga, biezpiena sieriņš Kārums, un kur nu bez Cielaviņas! Vai tā ir bērnības garša, zināma vērtība vai arī laika pārbaudi izturējusi izcila recepte, ko pārspēt grūti? Kāpēc mums gribas ēst pārtiku ar tiem pašiem nosaukumiem, ko veikalā vai "zem letes" varēja atrast arī bērnībā?

Kustini ķermeni, kustini prātu © DIENA

Tas, ka aktīvs dzīvesveids ir veselīgāks par pasīvu sēdēšanu un atpūtu pie TV ekrāniem, šķiet, nevienam vairs nav jāpierāda. Taču kāda ir sakarība starp izkustēšanos un mūsu prātu, līdz ar to arī labu garastāvokli un pat dzīves ilgumu? Kā kustības var palīdzēt pārvarēt grūtus dzīves posmus un neieslīgt depresijā? SestDiena ieskatās fiziskās aktivitātes un prāta saistībā.

Starp spārniem © DIENA

Pirms dažiem gadiem ieguvusi Latvijas lepnuma balvu, Anete Asare joprojām turpina savu mūža darbu – glābj savvaļas putnus, kuri nereti tieši cilvēka vainas dēļ nokļūst neapskaužamā situācijā. Taču par nākotni nav skaidrības, jo pašvaldība nolēmusi, ka šādai spārnaiņu dziednīcai tās teritorijā nav vietas

Diagnoze, par kuru nerunā © DIENA(3)

Attiecībā uz HIV Latvijā patlaban redzama tikai aisberga mazākā daļa – aprēķini liecina, ka mūsu valstī ir ap 10 000 ar imūndeficīta vīrusu inficētu cilvēku, bet tikai pusei no tiem slimība atklāta. Tā joprojām ir tabu tēma, par ko atklāti izvairās runāt pat paši pacienti. Arī SestDienai viņi lūdz saglabāt anonimitāti

Mācītāji zem lupas © DIENA(17)

Pirms 30 gadiem dibinātā jauno luterāņu mācītāju kustība Atdzimšana un atjaunošanās drosmīgi un ātri sasniedza savu mērķi, bet zaudēja vienotību.

Pa robežlīniju © DIENA

Lai saprastu, kas mēs esam, jāzina, kur ir mūsu robežas – arī pavisam tieši un valstiskā mērogā. Entuziastu grupa Latvijai tās simtgadē nolēmusi uzdāvināt īpašu velti – izplānotu tūrisma ceļvedi apkārt visai valstij

No zirgu lūgšanām līdz komercijai © DIENA(6)

Ko Latvijā dažādos laikos īsti ir nozīmējusi Lieldienu svinēšana, un kādas bijušas tradīcijas? Šūpošanās, olu krāsošana un ēšana līdz ar iešanu baznīcā, kopīgām izpriecām un arī klusāku svinēšanu šaurā lokā – tik dažāda un krāšņa Lieldienu aina iezīmējas gan preses publikācijās, gan atmiņu stāstos.

Sapņu rūpnīcas un reālas skolas © DIENA

Darba spara un sapņu Kuldīgas novadā netrūkst – pie tādas atziņas nonāk māsas Kolātes, viesojoties Rendā un Kuldīgā. Kā šajā pusē strādā dome, viedokļi ir dažādi, un skaidrus secinājumus izdarīt jau grūtāk

Viena mēle visām tautām © DIENA(1)

Mēdz teikt, ka visi cilvēki smejas un raud vienā valodā. Taču tieši valoda bieži ir arī lielākā barjera ļaužu starpā. Līdzīgi domāja poļu ārsts Ludviks Zamenhofs, kurš, lai satuvinātu tautas, XIX gadsimta beigās radīja esperanto. Lai gan tā neattaisnoja sākotnējās cerības un šodien nav uzskatāma par vispasaules valodu, tomēr aktīvistu, kas joprojām ļauj esperanto dzīvot, netrūkst arī mūsdienās

Digitālās kaujas: Elfi pret troļļiem © DIENA(36)

Lai dotu pretsparu profesionālajiem komentētājiem no tā dēvēto troļļu fabrikām, Lietuvā jau daudzus gadus darbojas digitālo elfu vienības. Tagad šādu kustību entuziasti cenšas sākt arī Latvijā. Tās galvenais uzdevums – kliedēt mītus un "troļļu radīto miglu".

Iespējams, Porziņģim sezona jau beigusies(2)

Latvijas basketbola zvaigzne Kristaps Porziņģis muguras sāpju dēļ, iespējams, nepiedalīsies arī Ņujorkas Knicks vienības šīs sezonas pēdējās trīs spēlēs, vēsta prestižā Ziemeļamerikas sporta medija ESPN apskatnieks Aiens Beglijs.