Simt gadu vecumā šā gada 30.
novembrī aizsaulē aizgāja cilvēks,
par kuru runājot frāze "ar viņa nāvi
ir beidzies vesels laikmets" nepavisam neizklausās pēc klišejas vai
pieklājības vārdiem.
Pēdējo nedēļu laikā aktualizējušās diskusijas par valdības plāniem nākamā gada budžeta, tostarp iekasēt plānoto nodokļu apjoma, kontekstā. Šajā gadījumā runa ir par PVN likmes apjoma noteikšanu Latvijai raksturīgajiem svaigajiem augļiem un dārzeņiem.
Daudziem latviešiem labi zināmajā Īrijā ir sākusies politiskā diskusija, kuru var uzskatīt par sava veida liecību tam, kā mainās priekšstati par it kā globālu un vispāratzītu starptautisko organizāciju nozīmīgumu un iespējām.
Sabiedrība mūsu valstī kopumā ir gudra un izglītota. Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka vairāk nekā 40% strādājošo vecumā no 25 gadiem ir augstākā izglītība.
Parlamenta ārkārtas vēlēšanas Nīderlandē noslēgušās ar negaidīti labiem antiislāmista un eiroskeptiķa Gērta Vildersa vadītās Brīvības partijas (PVV) panākumiem, bet Vildersam ir pavērušās labas iespējas kļūt par šīs valsts nākamo premjerministru.
Protams, "šajos ģeopolitiskajos apstākļos" (vienalga – ar vai bez pēdiņām lietojam šo pēdējos gados vietā un nevietā izmantoto argumentu) nostāties opozīcijā Valsts prezidenta ierosinājumam, ka pašvaldību mēri un to vietnieki jāpievieno to amatpersonu lokam, kam amata pienākumu pildīšanai nepieciešama pielaide valsts noslēpumam, būtu bezperspektīvi un grūti pamatojami.
Svētdien, kad visa valsts bija atslābinājusi uzmanību no ziņu lentēm, starp potenciālajiem pretendentiem, kuri nākamgad oktobrī
varētu nomainīt esošo NATO
ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu, starptautiski izskanēja mūsu ekspremjera, tagad ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa
vārds.
Argentīnas prezidenta vēlēšanu
otrajā kārtā par uzvarētāju
pārliecinoši (ar 55,7% vēlētāju
balsu, kas ir lielākais atbalsts
kādam no kandidātiem visā
valsts demokrātijas vēsturē)
kļuvis un 10. decembrī stāsies amatā politkorekti par galēji labējo populistu dēvētais
nesistēmiskais kandidāts Havjers Milei.
Rīt mūsu mīļās un vienīgās
Latvijas valstiskuma 105. gadadiena. Tik daudz, ja paraugāmies kritiski uz savām cerībām
un tā arī vēl nesasniegto, bet vēl
tik maz, ja paraugāmies, cik
biedējoši laiki atkal pietuvojušies mūsu
robežām no Austrumiem.
Dažādu citu starptautisko
notikumu fonā bez pelnītas
ievērības ir palikusi ziņa, ka
oktobra beigās trīs no daudzajām Mjanmas nemiernieku
armijām sāka vienotu uzbrukumu valdības spēkiem šīs valsts ziemeļos,
pie robežas ar Ķīnu.
Pašreizējā Saeima strādā jau nedaudz ilgāk par 12 mēnešiem, un, tuvojoties Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienai, deputātiem vajadzētu nonākt sabiedrības uzmanības centrā ar lēmumiem, kas ilgtermiņā ir svarīgi mūsu valstij, tomēr gadās arī citādi.
Nākamā gada budžetu valdošās
koalīcijas polittehnologi
izdomājuši saukt par drošības
un ilgtspējas budžetu, savukārt jaunākos partiju reitingus, kuri mērīti no 7. līdz 16.
oktobrim, pirmo reizi kopš Evikas Siliņas
valdība jau reāli darbojas, var dēvēt par
atvieglojuma, cerību un vilšanās reitingiem.
Lielbritānijas premjerministrs Riši
Sunaks šīs nedēļas sākumā veica
ievērojamas pārmaiņas valdības
sastāvā – amatu zaudēja konservatīvo vidū populārā iekšlietu
ministre jeb sekretāre Sjūela
Breivermena, bet par ārlietu ministru negaidīti kļuva ekspremjers un Brexit "autors"
Deivids Kemerons.
Laikraksts The New York Times, viens no galvenajiem ASV Demokrātiskās partijas ruporiem, pirms dažām dienām publiskoja sešās t. s. ASV svārstīgajās pavalstīs veiktās aptaujas rezultātus, no kuriem izriet, ka gadījumā, ja ASV prezidenta vēlēšanas notiktu šobrīd, piecās no šīm pavalstīm (Arizonā, Džordžijā, Mičiganā, Nevadā un Pensilvānijā) par to uzvarētāju vairāk vai mazāk pārliecinoši kļūtu eksprezidents Donalds Tramps.
Snobiskās pamācības baltiešiem, kas no Zviedrijas bijušā finanšu ministra Andersa Borga izskanēja Latvijas Bankas rīkotajā tautsaimniecības konferencē, un vēl jo vairāk viennozīmīgi sašutusī reakcija uz tiem provocē uz divām replikām.
Latvijā "vairāk nekā 40% skolēnu
regulāri saskaras ar vardarbību
skolu vidē. Turklāt tikai puse
skolēnu pauduši pārliecību par
skolotāju noraidošo attieksmi
pret bulingu. Izplatīts ir arī
bulings digitālajā vidē – kiberbulings", teikts
informācijā, ko nesen publiskojusi Valsts
kanceleja.
Iepriekšējās nedēļas nogalē Moldovā
notikušās pašvaldību jeb reģionālo
padomju vēlēšanas liecina, ka prorietumnieciskajai prezidentei Maijai
Sandu un valdībai ir, par ko padomāt
pirms nākamajām vēlēšanām.
Lasot ziņas no Krievijas par to, kā opozicionāriem tiek pasludināti cietumsodi izdomātās lietās vai viņu advokāti netiek pielaisti tiesas sēdēm vai pat paši apcietināti, parasti nodomājam – kas tāds iespējams vien Krievijā.
Saeima nesen galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz liegt mūsu valstī uzturēties Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem. Ņemot vērā "Krievijas īstenoto pilna mēroga uzbrukumu Ukrainai, Krievijā reģistrēto transportlīdzekļu uzturēšanās Latvijas teritorijā nav pieļaujama", Tieslietu ministrijas skaidrojumu citē LETA.
Neraugoties uz kopējiem noskaņojumiem islāma pasaulē un
vairāku nozīmīgu musulmaņu
valstu līderu kareivīgajiem
paziņojumiem, iespēja, ka
kāda no šīm valstīm varētu
iesaistīties Izraēlas un Hamās konfliktā, šādi
izraisot liela mēroga karadarbību Tuvajos
Austrumos, ir maz ticama.
Centrālā vēlēšanu komisija (CVK)
vakar informēja, ka saņēmusi
kopumā septiņus (!) iesniegumus no septiņām politiskām
organizācijām ar ierosinājumu
rīkot parakstu vākšanu par
iespēju rīkot referendumu par 14. Saeimas
atlaišanu.
Latvijas galvaspilsēta var zaudēt iedzīvotājus. Pēdējo piecu gadu laikā iemītnieku skaits Rīgā ir sarucis par 28 000, un patlaban mūsu galvaspilsētā ir deklarēti nepilni 680 tūkstoši cilvēku, oktobra beigās vēstīja sabiedrisko mediju portāls LSM.lv, atsaucoties uz Zemgales reģionālās televīzijas sižetu.
Lai arī Eiropas Savienība (ES) Eiropas Komisijas (EK) prezidentes Urzulas fon der Leienas personā ir izvirzījusi vērienīgus ģeopolitiskos mērķus, bruņota konflikta izcelšanās Tuvajos Austrumos, līdztekus karadarbībai Ukrainā, ir kļuvusi par nopietnu pārbaudījumu apvienotās Eiropas struktūrām un iemeslu domstarpībām tās vadības vidū, bet ES valstis tā arī nav spējušas izstrādāt vienotu nostāju attiecībā pret konfliktu Tuvajos Austrumos, atzīst izdevums Politico.
Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie dati par uzņēmēju noskaņojumu aizvien rāda ne īpaši iepriecinošu ainu par Latvijas uzņēmējdarbības un visas tautsaimniecības nākotnes perspektīvām.
Vairākos medijos vēstītais, ka Latvijas augstskolu vidē starp ārvalstu studentiem uzvirmojis naidīgums, kas saistīts ar Izraēlas un Palestīnas militāro sadursmi, kārtējo reizi norāda uz to, ka ir svarīgi, lai mūsu sabiedrībā pieaugtu prasme reāli novērtēt situāciju.
Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Kongresa Pārstāvju palātas republikāņu vairākums šīs nedēļas sākumā beidzot spēja vienoties un ievēlēt palātas spīkeru – trešo politiski nozīmīgāko vēlēto amatu ASV ieņems kongresmenis no Luiziānas pavalsts Maiks Džonsons, viens no pašiem uzticamākajiem eksprezidenta Donalda Trampa līdzgaitniekiem.