Izplatītākie postītāji
Viens no bīstamākajiem kaitniekiem ābeļdārzā ir ābolu tinējs, kas iemanījies bojāt tieši augļus. Lai arī ābolu tinēju tauriņi lido jau no maija sākuma, jāatceras, ka ražai bīstami ir tieši kāpuri. Olas tiek dētas uz augļaizmetņiem un lapām. Kāpuri šķiļas jūnija vidū un iegraužas ābolos sēklu kameru virzienā. Otrās paaudzes kāpuri var šķilties augusta sākumā, kas Latvijā nenotiek katru gadu. Viens kāpurs var bojāt vairākus blakus esošus augļus.
"Daudzi bojātos ābolus savāc un pēc tam izber komposta kaudzē, bet to noteikti nedrīkst darīt. Visi kāpurainie āboli ir jāsavāc un jāaprok dziļi zemē vai jāsašķeldo. Nedrīkst vienkārši kaut kur dārzā izbērt, jo tādējādi kāpurs turpinās attīstīties, iekūņosies un nākamajā gadā turpinās vairoties. Viena tinēja mātīte var izdēt 100–180 olu. Maija otrajā pusē var izlikt arī lamatiņas ar feromonu. Taču šādā gadījumā jāizvērtē dārza atrašanās vieta. Ja tam tuvumā ir citi ābeļu stādījumi, tad, izliekot šāda veida kukaiņu lamatas, var saaicināt arī blakus dārzos esošos kaitniekus uz savu dārzu. Ja augļu dārzs atrodas nomaļus, tad droši varat to darīt," saka Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centra Entomoloģijas un dārzkopības augu patoloģijas grupas vadītāja Laura Ozoliņa-Pole.
Vēl viens bieži sastopams kaitnieks ir ābolu zāģlapsene. Tās kāpuri grauž jaunajos ābolos ejas, un mazie ābolīši nobirst vai tiem paliek lentveida rēta. "Līdzīgi kā ābolu tinēja gadījumā, visi bojātie augļi, kamēr zāģlapsenes kāpurs vēl ir ābolā, ir jāsavāc un jāiznīcina. Ja plūmju zāģlapsenes bojājušas plūmes un augļu dārzs nav liels, tad ap plūmjkokiem var izklāt, piemēram, agrotīklu, lai bojātās plūmes krīt uz tā. Tā ir daudz vieglāk gan pamanīt, gan savākt bojātos augļus. Jāpiemin gan, ka plūmju zāģlapsene nav tā pati ābolu zāģlapsene, tās ir dažādas sugas," teic Ozoliņa-Pole.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 8. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!