“Kad biju maza meitene, mana guļamistaba atradās blakus mammas aušanas istabai. No rītiem pamostoties, dzirdēju, kā viņa blakus istabā auda,” atceras A.Apine-Hermane. Viņas māte Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā bija izmācījusies par audēju, tomēr, nonākdama Austrālijā, strādāja par grāmatvedi latvieša Bērziņa beķerejā. “Pa dienām viņa bija grāmatvede, bet vakaros auda. No kundzēm bija ļoti daudz pasūtījumu, jo Austrālijā tika rīkotas latviešu kultūras dienas. Mamma dūšīgi auda kādus divdesmit gadus,” stāsta pēdēja steļļu īpašniece, kura, vadoties pēc mātes pierakstiem, sarakstīja grāmatu Latvian weaving techniques. Tagad autore strādā pie grāmatas tulkošanas latviski.
Stelles taisītas 1946.gadā Vācijas bēgļu nometnē daiļamatniecei Elgai Kivickai. “Cilvēki bēgļu nometnēs uzturējās aptuveni piecus gadus. Tas bija bezcerības un neziņas pilns periods, tādēļ stelles viņus nodarbināja un atgādināja par latviskajām tradīcijām,” stāsta biedrības Latvieši pasaulē pārstāve Marianna Auliciema. Tālāk līdz ar E.Kivicku tās nonāca Austrālijā. Pie nākamās īpašnieces Annas Apines tās nokļuva 60.gados, jo E.Kivicka devās uz Skotiju un nolēma stelles atstāt Austrālijā. 90.gadu beigās stelles tika nodotas Austrālijas Imigrācijas muzejam, no kurienes trīs mēnešus tās kuģoja uz Latviju.
A.Apinei-Hermanei vislabāk patīkot aust rozīšu rakstu, kas arī būs pirmais viņas Latvijā darinātais. Aušanas skolotāja arī kristīta tikusi mātes austajā tautas tērpā. Pati sākusi aust, kā tikko pratusi savērt stellēs diegus - aptuveni sešu gadu vecumā. Šeit, Latvijā, rudenī viņa sāks darbu Ādažu Valdorfa skolā, kur mācīs aušanu.
Izstāde Okupācijas muzejā būs aplūkojama no 2.jūlija līdz 31.augustam. Bez stellēm tajā varēs redzēt vēl divus eksponātus. “Viens no tiem būs Simsonu ģimenei piederējušais koferis, kurš devās līdzi Albinam Simsonam bēgļu gaitās Pirmā un Otrā pasaules kara laikā. Vēl varēs iepazīties ar Kārļa Ploka avantūristisko stāstu - 1941.gadā Vācijā viņš uzbūvēja savu laivu, kaut gan tas bija aizliegts,” stāsta M.Auliciema. Būvmateriālus iemainot pret pārtikas precēm, laiva bija gatava un četrus gadus ilgais ceļojums ar ģimeni varēja sākties. Pēc tam Ploka ģimene apmetās uz dzīvi Brazīlijā un laivu pārdeva.
FOTO: Likteņstāstu apvītas stelles no Austrālijas saliek izstādei Okupācijas muzejā
“Mans sapnis bija stelles atvest uz Latviju, un te nu tās ir,” saka aušanas skolotāja Anita Apine-Hermane, kura no savas mātes mantotās stelles atvedusi no Austrālijas. Darinātas Vācijā no sagrautu māju kokiem, kalpojušas par tautas tērpu darinātājām pie trim audējām, ceturtdien tās tika saliktas kopā Latvijas Okupācijas muzejā.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.