Svētku centrālais notikums būs izcilā itāļu komponista Džuzepes Verdi operas Traviata oriģināliestudējums, kura galvenajās lomās būs iespēja dzirdēt divas opermūzikas zvaigznes – Violetas lomā debitēs Maija Kovaļevska, savukārt Alfredo lomā iejutīsies visā pasaulē un Latvijā iemīļotā samtainā tenora tembra īpašnieks Dmitro Popovs (Ukraina). Savukārt Galā koncertā Mūsu zeme – Latvija svētku noslēgumā dziedās spožākie Latvijas opersolisti. Gan Siguldas opermūzikas svētku izrādi, gan arī svētkus vainagojošo Galā koncertu diriģēs Jānis Liepiņš, kurš pērnvasar spoži debitēja pie Siguldas opermūzikas svētku Galā koncerta diriģenta pults un kopš 2019. gada ir Manheimas Nacionālā teātra pirmais kapelmeistars.
Atslēga – kvalitāte
"Svētku ilgmūžības atslēga ir augstvērtīgā kvalitāte, ko mēs nodrošinām ar saviem izcilākajiem māksliniekiem, kuri ar savu talantu un darbu ir atpazīstami pasaulē," saka Starptautisko Siguldas Opermūzikas svētku organizators Dainis Kalns. Viņš atceras: "Sākām 1993. gadā kā ģimenes pasākums. Manai sievai, Latvijas Nacionālā teātra aktrisei Lolitai Caukai bija ideja uzaicināt mūsu zvaigznes, kas strādāja ārzemēs, un noorganizēt viņiem koncertu Siguldas pilsdrupās. Tolaik paši tirgojām biļetes, nekur pat vēl nebija jāatskaitās. Turpmāko gadu gaitā ne viens vien mākslinieks – to vidū arī mūsu pasaules zvaigznes Maija Kovaļevska un Elīna Garanča – savu karjeru sāka tieši Starptautiskajos Siguldas Opermūzikas svētkos. 2000. gadā jau spējām noorganizēt trīs dažādas izrādes un vēl Galā koncertu nepilnu divu nedēļu laikā." Pēc tik liela vēriena svētku rīkotāji nonākuši lielos mīnusos. Nācies pielāgoties realitātei un saprast, ka iespējams atļauties tikai vienu izrādi un vairākus koncertus, jo skatītājs uz Siguldu var atbraukt vienu vai divas reizes, bet ne piecreiz, kā bija 2000. gadā.
"Kad Lolita kļuva par Teātra savienības priekšsēdētāju, opersvētku rīkošanā gandrīz paliku viens, tomēr atradās citi palīgi. Tad, 2012. gadā, pazuda sponsori. Daži devās mūžībā, toreizējais SEB bankas prezidents Andris Bērziņš kļuva par Valsts prezidentu, mainījās arī Lattelecom vadība. Tolaik arī Sigulda mums vēl neatvēlēja naudu, savukārt Kultūrkapitāla fonds (VKKF) sāka mūs atbalstīt tikai ar desmitajiem Opermūzikas svētkiem. Līdz tam vienmēr saņēmām atbildi – "pasākums neatbilst mūsu kritērijiem". Tagad ir gan Siguldas, gan VKKF atbalsts, un tāpēc mēs esam dzīvi. Šo glābšanas riņķi mums pasniedza Siguldas novada dome, bez VKKF un Siguldas novada pašvaldības finansiāla atbalsta svētki nebūtu iespējami," šāds ir Opermūzikas svētku vēstures īsais kurss.
"Starptautiskie Siguldas Opermūzikas svētki ir notikums, ar kuru lepojamies. Tie ieguvuši atzinību un mīlestību gan no Latvijas iedzīvotājiem, gan no opermūzikas cienītājiem daudzviet pasaulē. Arī šovasar Opermūzikas svētku programma būs plaša un daudzveidīga, piedāvājot gan unikālu izrādi, gan bezmaksas aktivitātes. Mēs esam lepni, ka varam būt daļa no šī izcilā kultūras notikuma. Es gribētu teikt, ka šo svētku kvalitātes zīme ir Dainis Kalns," preses konferencē uzsvēra Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Linards Kumskis.
Visu emociju gamma
"Pagājušās vasaras Siguldas opersvētki man bija pirmie. Man ļoti patika svētku atmosfēra. Pirmoreiz piedaloties un arī vērojot sapratu, ka tā ir brīnišķīga iespēja jebkuram skaisti pavadīt nedēļas nogali," savās sajūtās Siguldas Opermūzikas svētkos dalās Jānis Liepiņš. Pērn viņš debitēja uz šo opersvētku skatuves, diriģējot Galā koncertu, bet nu gatavojas debijai pie Džuzepes Verdi operas Traviata diriģenta pults. "Tā ir pasaules Top 3 spēlētākā opera. Kad mācījos diriģēšanu Berlīnē, es centos katru dienu apmeklēt kultūras pasākumus, un Traviata bija viena no pirmajām izrādēm, kuru tad noskatījos. Traviata ir opera, kurā ir visa emociju gamma: no mīlestības līdz dusmām, greizsirdībai, skaudībai. Tajā ir gan prieki, gan ciešanas un bēdas savienojumā ar tik atpazīstamām melodijām, kuras, vienreiz dzirdējis, atcerēsies visu mūžu. Šīs melodijas vienkārši paliks galvā. Ar lielu entuziasmu ķeršos klāt šī darba sagatavošanai, un esmu pārliecināts, ka tas būs ļoti skaists notikums šajā skaistajā vietā," saka Jānis Liepiņš.
Pērnvasar viņš pierādījis, ka ir ļoti piemērots Siguldas opersvētkiem, jo viņam pieticis ar vienu mēģinājumu sestdienā, lai svētdien notiktu izcils Galā koncerts. "Es nevaru atļauties diriģentu, kam vajag divdesmit mēģinājumus. Izrādes sagatavošanai Siguldā ir tikai četras dienas, astoņi vai deviņi mēģinājumi," Siguldas Opermūzikas svētku notikumu sagatavošanas specifiku paskaidro Dainis Kalns.
Jānim Liepiņam noder Manheimas Nacionālajā teātrī gūtais rūdījums, jo ik pa laikam gadās, ka izrādē (ja vien tas nav jauniestudējums) jāielec pat bez mēģinājuma. "Jābūt gatavam," nosaka Jānis Liepiņš, kuram tikko Manheimā šādi, vispār bez mēģinājuma, nācies nodiriģēt Žorža Bizē operu Karmena.
Mīlestību sadursme
Dainis Kalns iesaka pirms izrādes baudīšanas izlasīt pirmavotu – Aleksandra Dimā dēla romānu Kamēliju dāma. Nākšoties paraudāt. Aicinot apjaust romāna un operas galvenās varones uzupurēšanās un iekšējā spēka mērogu, Kalns uzsver: "Violeta bija reti pievilcīga, skaista sieviete. Viņa romānā saka: "Ja man būs jāklausās visus, kas man atzīstas mīlestībā, tad tajā dienā man neatliks laika paēst." Viņa uzupurējās divreiz. Vispirms Alfredo dēļ viņa upurēja savu grezno dzīvesveidu un pēc tam upurēja savu mīlestību Žermona ģimenes dēļ. Tur jābūt stiprām iekšām."
Režisorei, videomāksliniecei un horeogrāfei Antai Priedītei, kura iepriekš veidojusi Siguldas Opermūzikas svētku iestudējumu Toska, kā arī Andrē Šenjē un Falstafs videoprojekcijas, šis būs pirmais lielais operrežijas darbs. Iestudējuma radošajā komandā kopā ar viņu strādās kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, videomāksliniece Ineta Sipunova, horeogrāfe Inga Krasovska un scenogrāfs Aigars Ozoliņš.
"Izrāde būs par vairākām, dažādām mīlestībām. Esmu pārliecināta, ka visi Verdi operas galvenie varoņi – Violeta Valerī, Alfredo un viņa tēvs Žermons, kuru atveidos Rinalds Kandalincevs –, uzskata, ka viņi rīkojas mīlestības vārdā. Bet šīs mīlestības ir atšķirīgas. Ir mīlestība, kura dod, un mīlestība, kura pieprasa, ir ļoti kategoriska un nespēj pieņemt nevienu citu mīlestību," stāsta Anta Priedīte.
Viņa uzsver, ka ļoti būtiska šajā stāstā ir arī sabiedrība. "Šī ir ļoti aktuāla tēma: cik liela nozīme ir tam, kā un kuru mīl vai nemīl sabiedrība, cik tās sajūsma, nepatika vai nicinājums var būt mainīgs un cik daudz tas var vienā mirklī izšķirt katra individuālā cilvēka dzīvi, likteni. Ļoti mīlot ir vērts padomāt, vai tas ir vienīgais veids, kā mīlot var rīkoties." Režisorei šķiet svarīgi arī atgādināt, ka, sacerot šo operu, Verdi vēlējies, lai distance starp skatītājiem un operas personāžiem uz skatuves būtu pēc iespējas mazāka: ka tie nav augstmaņi vai abstraktas būtnes, bet tādi paši cilvēki kā mēs. "Ir svarīgi cilvēki, nevis laikmets," uzsver režisore, piebilstot, ka sabiedrības dzīvē un cilvēku attiecībās joprojām daudz kas nav būtiski mainījies.
Siguldas skatuve ir izaicinājums
Scenogrāfs Aigars Ozoliņš, kuram jau ir liela pieredze Siguldas brīvdabas izrāžu veidošanā, skaidro, ka Siguldas festivāla iestudējums atšķiras no klasiskajām izrādēm teātros, jo tas ir pickup. "Tas attiecas uz īso mēģinājumu laiku un uz to, ka nav laika pārbaudīt savas idejas un mēģinājumu gaitā skatīties, kas ir labāk. Viss ir iepriekš jāizdomā un jāatrod tā vizuālā valoda un simboli, ko uzreiz sapratīs skatītāji. Laika gaitā esmu šo pieredzi audzējis, jo tas tiešām ir izaicinājums. Tās nav standarta izrādes." Jāņem vērā arī āra gaisma, piemēram, tas, ka izrādes sākumā skatītājiem acīs vēl spīd rietošā saule. "Klasiski izmantosim ekrānus, jo esmu pārliecinājies, ka tie sniedz kvalitāti no pirmās minūtes. Lielu akcentu liekam uz grafisko valodu. Piestrādāsim pie dažādiem zīmīgiem, atpazīstamiem simboliem, kurus tagad neatklāšu," atklāj scenogrāfs.
Izcili izpildītāji
Violetas atveidotāja Maija Kovaļevska startu savai nākotnes starptautiskajai karjerai savulaik piedzīvoja tieši Opermūzikas svētkos Siguldā un gadu gaitā ir vairākkārt tajos atgriezusies, atveidojot dažādas lomas. 2019. gadā viņa Siguldā debitēja Toskas lomā. Taču kovidpandēmijas sākumā dziedātāja bija devusies uzstāties uz Austrāliju, kura pēc tam uz ilgāku laiku slēdza robežas ar pārējo pasauli. Priecādamies, ka Maija Kovaļevska atgriezīsies dziedāt Siguldā, Dainis Kalns ir gandarīts, ka dziedātāja atbilst Violetas lomai, jo ir ļoti skaista sieviete ar skaistu balsi un cēlu dvēseli. Viņa un ukraiņu tenors Dmitro Popovs, kuru mūsu opermākslinieks Andris Lapiņš trāpīgi raksturo kā "pasaules klases mākslinieku ar Jāņa Zābera tembru", jau senāk ir tikušies dažādās izrādēs Eiropas opernamos. Latvijas Nacionālās operas baritona Rinalda Kandalinceva uzdevums Žermona lomā būs pārliecinoši lūgt Violetu atteikties no savas mīlestības, lai glābtu visas Žermonu ģimenes tradīcijas un godu. Jāņa Liepiņa diriģētajā izrādē, kas gleznainajās Siguldas pilsdrupās sāksies 27. jūlijā plkst. 21, dziedās arī Ilona Bagele, Brigita Čirkše, Krišjānis Norvelis, Andris Lapiņš, Juris Ādamsons, Viesturs Vītols un festivāla koris. Muzicēs festivāla orķestris.
XXXI Starptautisko Opermūzikas svētku programmu uzsāks svētku atklāšanas koncerts Operas uvertīra Siguldas Jaunās pils dārzā 26. jūlijā plkst.19. Tajā piedalīsies Latvijas Nacionālās operas (LNO) solisti Rinalds Kandalincevs un Marlēna Keine, pianiste Agnese Egliņa un vijolnieks Dainis Medjaņiks.
Diriģents – Jānis Liepiņš; režisore – Anta Priedīte; scenogrāfs – Aigars Ozoliņš; kostīmu māksliniece – Anna Heinrihsone; videomāksliniece – Ineta Sipunova; horeogrāfe – Inga Krasovska; kormeistars – Gatis Langelfelds.
Garīgās mūzikas koncertā Siguldas luterāņu baznīcā 28. jūlijā plkst. 13 uzstāsies LNO soliste Marlēne Keine un ērģelniece Inguna Grīnberga.
Galā koncertā Mūsu zeme – Latvija Siguldas pilsdrupu estrādē 28. jūlijā plkst. 18 uzstāsies Maija Kovaļevska, Jānis Apeinis, Ilona Bagele, Jūlija Vasiļjeva, Dainis Skutelis, Andris Lapiņš, Rihards Mačanovskis, Krišjānis Norvelis, Dināra Rudāne, Dainis Medjaņiks (vijole), kā arī festivāla koris un orķestris diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā.
Svētku laikā īpaša noskaņa un atmosfēra valdīs Siguldas Jaunās pils dārzā, kur uzstāsies Latvijā pazīstami mākslinieki, savukārt gardēžiem būs iespēja nobaudīt Rīgas–Gaujas reģiona restorānu īpaši radīto "Operas restorāna" ēdienkarti.