Arī tik bieži lietotais teiciens par cīņu ar vējdzirnavām viņu skaidri raksturo. Bet kurš tad cīnās blokmājā? Nav grūti iedomāties ikdienišķu situāciju – ir kāds iemītnieks, kurš raksta vēstules namu pārvaldei. Vai dons Kihots atkal iesācis veltīgu cīņu? Šoreiz – Dailes teātra jaunajā iestudējumā – ir mazliet savādāk.
Alojos, domājot, ka dons Kihots ir Jautājuma zīme, kuru tēlo aktieris Dainis Grūbe. "Beigās jau kļūst skaidrs, ka dons Kihots ir Laura Subatnieka spēlētais Viktors. Ar mani izrādē viss ir skaidrs – Jautājuma zīme neko nemeklē. Viņš ir saprotams tēls. Bet – viņš nav pieņemams, jo daudzi uzskata, ka viņš neiederas, un tiek izstumts no sabiedrības. Tā it kā ir viņa problēma. Jautājuma zīme dzīvo savā konkrētajā pasaulē, un viņš ir atradis savu mērķi, vīziju un virzību. Bet tad viņa ikdienu iztraucē Viktoriņš," izrādes notikumus ieskicē Dainis Grūbe.
Skaidrībai – Blokmājas dons Kihots ir stāsts par parastu tipveida mikrorajona blokmāju, kurā ir kāds dzīvoklis, kam ejot garām kaimiņi parasti mazliet pieliek soli. Ir labāk nezināt, ko aiz dzīvokļa durvīm dara tā vientuļais iemītnieks, kurš sevi dēvē par Jautājuma zīmi, pat ja par pasaules drīzo likteni viņš zina ko tādu, ko nezina neviens cits. Bet Viktors šīm durvīm garām paiet nedrīkst, jo viņa ikdienas darbs ir pārbaudīt elektrības skaitītāja rādījumus, lai gan pašam mājās viss jūk un brūk. Ticis iekšā dzīvoklī, Viktors kļūst par Jautājuma zīmes ķīlnieku un līdzzinātāju, un viņam ir tieši viena stunda laika, lai kopā ar stipri savādo blokmājas donkihotu glābtu pasauli. Viktors šajā situācijā pats kļūst par donkihotu.
Dainis Grūbe, stāstot par šo izrādi, velk paralēles ar mūsdienu situāciju ne tikai tāpēc, ka notikumi risinās tepat, atpazīstamā vidē, bet uzsverot arī Covid-19 radītos apstākļus. Interesanti, ka dramaturgs Artūrs Dīcis lugu pēc režisora Gundara Silakaktiņa vēlmes rakstījis pirms diviem gadiem, kad vīrusa pandēmija nevienam vēl nenāca ne prātā. Pandēmijas laikā visi tikām ielikti pašizolācijā, bet lugas tēlam – Jautājuma zīmei – tas nav nekas jauns. Viņš jau sen sava dīvainā rakstura un uzskatu dēļ dzīvo noslēgti.
Izrādei būs arī neparasts tehniskais risinājums. Vispirms jau – tā notiks brīvā dabā Dailes teātra Vasaras dārzā. Skatītāji un aktieri atradīsies savstarpēji neierastā novietojumā, un izrādes skaņa būs dzirdama digitālajās austiņās (tās tiks izdalītas pirms izrādes, ievērojot drošības un dezinfekcijas pasākumus).
Izrāde Dailes teātra Vasaras dārzā būs skatāma 1., 2., 3., 4. un 5. jūlijā, kā arī 8. un 9. augustā.