Pa labi, pa kreisi, priekšā un aiz muguras – visur, kur vien paskatos, grēdās sakrautas iespaidīgas polietilēna pakas, krietni lielākas par vislielākajiem sadzīves atkritumu maisiem. Spriežot pēc pamatīgās, taču ne pārmērīgās piepūles, ar kādu nastu uzmet plecos un šurpu turpu nadzīgi staipa indiāņu vīrieši un arī nelielās, druknās, savos daudzkrāsainajos, kuplajos brunčos šķietami gandrīz vai zemē iesakņojušās sievietes, viena tāda sver vismaz pārdesmit kilogramu, varbūt arī vairāk.
Tādus pašus maisus pieved ar automašīnām, stiepj iekšā pamatīgajā noliktavas ēkā, kas vairāk gan atgādina milzīgu atsevišķos nodalījumos sadalītu šķūni, lielās kaudzēs krauj ēkas ārpusē. Vēl ir citi maisi, kas, uz brīdi pabijuši šķūņa iekšpusē, nadzīgi tiek likti jau citos kamiešos un pārnesti uz citām kravas automašīnām. Iespējams, arī skudru pūznī vai bišu stropā viss notiek līdzīgi: nezinātājam šķiet, ka valda pilnīgs haoss un jezga, bet īstenībā ikviens šajā sarežģītajā jūklī – ikviens, ja neskaita mani, – labi zina gan savu vietu, gan savus mērķus, kontaktpersonas un visu pārējo, lai katrs konkrētais maiss no punkta A nonāktu punktā B un tad visos citos nepieciešamajos punktos.
Vienīgā būtiskā atšķirība – cik nu zinu, gan bites, gan skudras mītnes vietā visu ko tikai nes iekšā, bet ārā gandrīz neko. Savukārt šī ēka ir kaut kas pavisam cits – ne pūznis, ne strops, bet pārkraušanas punkts, kurā pārkrāmē to, kas milzu šķūni padara par kaut ko krietni unikālāku nekā pūznis vai strops. Šī ēka ir Bolīvijas galvaspilsētas Lapasas Mercado de Villa Fátima – Viljafatimas tirgus, viena no divām oficiālajām kokas krūma lapu tirdzniecības vietām visā Bolīvijā. Jā, jā, tieši to mazo lapiņu, kuras ir vienīgā zināmā izejviela kokaīna ražošanai.
Lielākais kokas tirgus
Nav te nekādu izkārtņu, nekādu reklāmas plakātu vai kaut kā tamlīdzīga. Vienīgais, pēc kā tirgu var atpazīt, ir iespaidīgie kokas lapu saiņi, ko te no automašīnām izkrāmē un tad atkal iekrauj tajās. Vietējais kokas standarts, kā iepriekš esmu noskaidrojis, ir lielais plastikāta maiss, kurā ietilpst divdesmit trīs kilogrami lapu. Mazās, spilgti zaļās, stingrās lapiņas, saulē vai kā citādi izkaltētas, ir sastampā milzu maisos.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 24. – 30. janvāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Kucins