Ziloņu centrā ierodamies vēlu naktī. Lietavas ir izskalojušas dziļas vagas šaurajos ceļos caur džungļiem, un reizēm liekas, ka nakts būs jāpārlaiž turpat lietus mežā. Pēdējās stundās vienīgās sastaptās ir bezceļa ekspedīciju automašīnas. Lavierējot pa bieziem dubļiem starp klinti un upes krauju, beidzot nonākam vietā, kur ceļš beidzas – tilts pāri upei paredzēts vienīgi gājējiem un motocikliem. Paņemam no mašīnas tikai pašu nepieciešamāko un turpinām ceļu kājām.
Skaļi sisina cikādes, kurkst vardes, bet pat nakts vidū pie karstā un mitrā gaisa ir grūti pierast. Ir uzkritusi migla, un daudz tālāk par pieres lampiņas staru redzēt nevar. Tomēr ceļš nav tāls, un drīz jau nonākam galamērķī – Serbajadi Ziloņu centrā. Nekurienes vidū uzbūvēta jauna, mūsdienīga māja centra darbiniekiem. Visi jau guļ, pārbaudām vairākas durvis, un vienas izrādās vaļā. Nopriecājamies par salmu paklājiņiem, kurus var uzklāt uz betona grīdas, un lienam savos guļammaisos.
Sumatras tropiskie lietus meži šobrīd ir vienīgā vieta uz pasaules, kur savvaļā kopā mīt orangutani, ziloņi, tīģeri un degunradži. Ņemot vērā iedzīvotāju lielo skaitu salā (ap 50 miljonu), spiediens uz šo unikālo ekosistēmu kļūst arvien lielāks. Sumatrā tiek attīstītas jaunas derīgo izrakteņu atradnes, būvēti ceļi un hidroelektrostacijas, plaši izplatītas ir arī medības un putnu ķeršana turēšanai nebrīvē. Tomēr visnegatīvāko ietekmi uz ekosistēmu atstāj tropisko lietus mežu izciršana, lai to vietā ierīkotu eļļas palmu plantācijas.
Dārgā lētuma ražošana
Eļļas palmas (Elaeis guineensis) dzimtene ir Rietumu un Dienvidrietumu Āfrika. Šobrīd šo palmu plantācijas ir plaši izplatītas Madagaskarā, Šrilankā, Malaizijā, Indonēzijā un Centrālajā Amerikā. Pieprasījums pēc lētās palmu eļļas arvien pieaug, jo tā tiek pievienota ne tikai pārtikas produktiem, bet arī kosmētikai, mazgāšanas līdzekļiem, zobu pastām un citām precēm. Īsāk sakot – palmu eļļa pašlaik ir atrodama katrā otrajā pārtikas produktā lielveikalā, tātad, visticamāk, arī mūsu mājās. Gandrīz puse no saražotās palmu eļļas tiek izmantota kā biodegviela, to izmanto arī lopbarībā un daudz kur citur. Eļļas palmu augļi aug lielos, 10–20 kg smagos ķekaros, un katrs auglis tajā ir aptuveni plūmes lielumā. Gatavos ķekarus ievāc divreiz mēnesī.
Visu rakstu par ziloņiem Sumatrā lasiet žurnāla SestDiena 18.-24. maija numurā! Ja turpmāk vēlaties SestDienas publikācijas lasīt drukātā formātā, žurnālu iespējams abonēt ŠEIT!