Priekšvēlēšanu maratons ASV sākās janvāra vidū ar republikāņu kokusiem jeb priekšvēlēšanu sapulcēm Aiovas pavalstī. Atšķirība starp pašām priekšvēlēšanām jeb primaries un kokusiem jeb caucuses ir tāda, ka priekšvēlēšanas pēc būtības ir vēlēšanas. To laikā abu lielo partiju reģistrētie vēlētāji, dažās pavalstīs arī neatkarīgie vēlētāji vai pat galveno politisko pretinieku atbalstītāji (kas ir iespējams, laikus pārreģistrējoties) balso par tiem savas partijas pretendentiem, kurus viņi uzskata par cienīgiem pārstāvēt attiecīgi republikāņus vai demokrātus izšķirošajā cīņā par Balto namu.
Kokusi, kas notiek 15 ASV pavalstīs, savukārt nozīmē, ka balsojuma dienā dažādās publiskās vietās notiek kandidātu atbalstītāju diskusijas, kuru laikā vēlētāji droši var "staigāt" no vienas grupas uz citu. Līdz ar to kokusu process, protams, ir ievērojami interesantāks nekā vienkārša došanās nobalsot, un kokusu rezultāti arī ir grūtāk prognozējami, jo pārmaiņas var notikt vārda tiešā nozīmē pēdējā brīdī.
Priekšvēlēšanas notiek visās 50 ASV pavalstīs, Kolumbijas apgabalā un arī piecās asociētajās teritorijās (demokrātiem vēl notiek arī ārvalstīs dzīvojošo atbalstītāju balsojums). No šo balsojumu rezultātiem tad arī ir atkarīgs kandidātu atbalstošo delegātu skaits abu lielo partiju nacionālajos konventos, kuros tiek oficiāli apstiprināti prezidenta un viceprezidenta amata kandidāti. Pavalstu delegātu skaits savukārt tiek sadalīts vai nu proporcionāli par kandidātiem atdotajām vēlētāju balsīm, vai arī retāk – pēc principa, ka uzvarētājs, tā teikt, paņem visu. Tie kandidāti, kuri izstājas no priekšvēlēšanu cīņas, tradicionāli aicina "savus" delegātus atbalstīt kādu no vadošajiem kandidātiem. Gandrīz vienmēr tas tā arī notiek, lai gan obligāta pienākuma tā rīkoties delegātiem nav.
SAREŽĢĪTA POLITISKĀ SPĒLE
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 2. - 8. februāra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!