Ar aicinājumu "nebarot oligarhus, bet atdot varu tautai" Jāņa Bordāna vadītās Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderi, starp kuriem ir arī bijušie Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki Juta Strīķe un Juris Jurašs, pērnvasar pieteica sevi tautas sapulcē par tiesiskuma atjaunošanu Latvijā. Pasākums bija reakcija uz žurnālā Ir publiskotajām sarunām, kas pirms vairākiem gadiem bija noklausītas viesnīcā Rīdzene "oligarhu lietas" ietvaros.
Kopš tautas sapulces ir pagājis gandrīz gads, kuru partija aizvadījusi Rīgas domes opozīcijā, tajā būdama pietiekami aktīva, lai sabiedrībai rastos lielāka interese par pašvaldībā notiekošo. Vairākums no deviņiem JKP domniekiem plāno kandidēt Saeimas vēlēšanās. Tāpēc JKP iekļūšanu parlamentā gaida ne tikai paši, bet arī domē valdošā Saskaņa, kas cer uz mierīgāku dzīvi pēc JKP līderu ievēlēšanas Saeimā, ja tā notiks. Par cīņu ar oligarhiem JKP runā ievērojami mazāk. Iespējams, tāpēc, ka joprojām ir pretrunīga informācija par to, cik liela ir pašu bijušo KNAB darbinieku atbildība par to, ka cīņa ar oligarhiem daudzus gadus nav īsti sekmējusies.
Tagad JKP cenšas pierādīt, ka tā nav tikai pretkorupcijas un tiesiskuma atjaunošanas partija. Tā sākusi atklāt programmas citās jomās, kā arī iepazīstināt ar ministru kandidātiem. Jau ir zināms, ka ekonomikas attīstības ministra kandidāts ir Gatis Eglītis, finanšu ministra – Krišjānis Feldmans, iekšlietu un tieslietu ministra – Juta Strīķe, izglītības un kultūras ministra kandidāte varētu būt Dagmāra Beitnere-Le Galla, kas nesen iestājusies partijā. Nojaušams, ka darbam valdībā plānots pieteikt arī Jurašu, kuru varētu nominēt kādam ar sociālo jomu saistītam amatam. Martā premjera postenim tika izvirzīts JKP priekšsēdis Jānis Bordāns.
"Mēs esam sākuši gatavoties varas pārņemšanai valstī," tā JKP kongresa delegātus martā iedvesmoja Bordāns. Kongress notika Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, vērienīguma ziņā pārspējot vairāku citu politisko spēku forumus. Ja sapnis par varas pārņemšanu īstenotos, valsti sagaidītu milzīgas pārmaiņas, sākot ar ierēdņu skaita samazināšanu par 30%, beidzot ar vairāku ministriju, kā arī drošības iestāžu apvienošanu. Toreiz priekšsēdis arī sacīja: "Pērn šajā laikā mums vēl nebija partijas biroja. Tagad mums ir birojs Peldu ielā pretim ministrijai, kuru mēs nākamgad vadīsim." Tā ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), bet nav īsti skaidrs, kas ar to bija domāts. JKP pieteiktajā reformu plānā ir paredzēts izveidot Ekonomiskās attīstības ministriju, kurā būtu iekļauta Ekonomikas, Zemkopības, Satiksmes ministrija, kā arī VARAM.
Visu rakstu par Jauno konservatīvo partiju lasiet žurnāla SestDiena 15. - 21. jūnija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Hūgo Vācietis
Neslāvs
pilsoniskuma vārdā