Latvijas Reģionu apvienība vietējā varā ir otrs ietekmīgākais politiskais spēks aiz Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS), abas konkurē par lauku vēlētāju balsīm. Taču tām būtu vieglāk saprasties, ja tas būtu nepieciešams. Nesen intervijā Neatkarīgajā Rīta Avīzē ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis gan sacīja: "Ja Vienotība būs Saeimā, tad paliks esošā koalīcija." Atsaucoties uz to, viens no LRA līderiem Dainis Liepiņš sociālajā vietnē Twitter ierakstīja: "Tur skaidri norādīts uz esošās varas turētāju plāniem neko nemainīt, jo visas ietekmes sfēras sadalītas! Visatļautība, bezatbildība un valsts attīstības mērķa trūkums turpināsies, ja pie varas paliks šī ZZS/NA/Vienotība trijotne!"
Bijušā Vienotības priekšsēdētāja vietnieka Edvarda Smiltēna kļūšana par LRA līderi sākotnēji šķita neparasta, jo viņš joprojām runā par Vienotības, nevis LRA vēlētājiem svarīgām lietām, kāda ir, piemēram, līdzsvarota visu teritoriju attīstība. Taču, iespējams, LRA nolūks tāds arī ir – panākt, lai Smiltēns piesaista Vienotības vēlētāju. LRA atbalstītājus uzrunās Reģionālo attīstības centru apvienības priekšsēdētājs, Valkas novada vadītājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija), kurš, visticamāk, kandidēs Saeimas vēlēšanās.
Nevar būt otrs Bondars
"Lai man piedod draugs Smiltēns, bet viņš nav Bondars, kuram bija Amerikas skola publiskā tēla veidošanā, kurš spēja šarmēt vēlētājus un tās aplamības, kuras tur runāja, pasniegt kā vistīrāko patiesību. Smiltēns ir Bondara ēna – viņam ir pieredze un ķēriens, bet viņš ir otrā ranga spēlētājs," uzskata ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis. Viņaprāt, vēlētājam LRA neasociējas ar rūpēm par reģioniem, "tur tā rūpe nekāda dižā viņiem nav".
LRA saistoties ar diviem cilvēkiem – Bondaru un Artusu Kaimiņu –, kuru tur vairs nav.
Pārāk labās domās par bijušo kolēģi nav arī Vienotības politiķi, lai gan vēl pirms pāris gadiem Smiltēns ar Andri Piebalgu publiskajās diskusijās cīnījās par Vienotības priekšsēža amatu. Tajās viņš uztrenējās un jau pieteica sevi ar lielākām ambīcijām. Gadu vēlāk Smiltēns atstāja partiju, kā iemeslu minot nespēju samierināties ar Solvitas Āboltiņas ietekmi tajā. To varētu teikt daudzi, bet ne Smiltēns, kurš ilgu laiku bija Āboltiņas politiskais domubiedrs. Citi domā, ka viņš aizgāja, jūtot, ka šajā partijā nekad nekļūs par pirmo personu, kas viņš gribēja būt.
Aizejot no Vienotības, Smiltēns paņēma līdzi vairākus desmitus reģionālo nodaļu biedru, arī no Vienotības ievēlētos deputātus Saulkrastu, Gulbenes, Garkalnes un vēl dažos novados.
Pamanāmākais bija Ilūkstes domnieka Kristapa Averjanova medijiem izsūtītais paziņojums par izstāšanos no Vienotības – tajā bija pieminētas gan čaulas kompānijas, gan OIK afēras un vēl vairāki fakti, kurus varētu zināt tikai politiski aktīvs cilvēks. Smiltēns vēlāk atzina, ka viņa sabiedrisko attiecību padomniece palīdzējusi sagatavot šo paziņojumu. Viņas loma bija jūtama arī LRA forumā, kas atgādināja labi iestudētu uzvedumu, ne partijas sapulci.
Kad Smiltēns bija Vienotības priekšsēža vietnieks, viņa pienākums bija strādāt ar reģionālajām nodaļām. "Piebalgs viņu novērtēja un uzticēja šo uzdevumu. Taču izrādījās, ka Edvards brauca pa nodaļām nevis tādēļ, lai nostiprinātu partiju, bet gan tādēļ, lai palielinātu savu atbalstītāju loku," sacīja Vienotības ģenerālsekretārs Artis Kampars. Tagad viņš partijas nodaļu biedriem stāstījis, ka Vienotība brūkot kopā, un aicinājis pie sevis. Smiltēns SestDienai apgalvoja, ka Vienotība, nodarbojoties ar iekšējām problēmām, bija atstājusi novārtā savus biedrus reģionos, viņš tikai atsaucies šo cilvēku aicinājumam aizbraukt pie viņiem.
Veidojot apvienību Jaunā Vienotība, sarunas tai notika arī ar LRA. Kampars atceras, ka tās pārstāvji definējuši izteikti reģionālās problēmas, bet Smiltēns aktualizē idejas, kuras smēlies Vienotībā. Grozījumi Satversmē, kas paredz atklātu Valsts prezidenta ievēlēšanu, ir sena Vienotības ideja, kuru viņš tagad atražo, norādīja arī Ainars Latkovskis. Te gan jāteic, ka ar apbrīnojamu neatlaidību Smiltēns panāca, ka šos Satversmes grozījumus Saeima pagājušajā nedēļā nodeva komisijām.
Kampars nedomā, ka jaunais LRA līderis varētu pārvilināt Vienotības vēlētājus, ja atceroties, ka Saeimā viņš iekļuvis tikai ar "mīksto mandātu".
Visu rakstu par Latvijas Reģionu apvienību lasiet SestDiena 25. - 31. maija numurā! Ja turpmāk vēlaties SestDienas publikācijas lasīt drukātā formātā, žurnālu iespējams abonēt ŠEIT!
hi
Visas
jautājums