Bagātā bagete
Pavisam vienkārši, tikai jāatrod saldētās bagetes. Tās ir vairumtirdzniecības bāzēs, dažos lielveikalos saldētavās un var arī palūgt tādos veikalos, kur maizi paši cep uz vietas. Vēl daži veikali piedāvā maizes, kas domātas tieši cepšanai mājās.
15 minūšu/2-3 porcijas/ļoooti viegli
Sastāvdaļas
- 1 saldēta franču bagete
- 50–70 g dažādu sieru
- 10 g sviesta
- 1–2 ķiploka daiviņas
- zaļumi, svaigi garšaugi pēc patikas: rozmarīns, timiāns, salvijas lapas, pētersīļi, lociņi...
Gatavošana
1. Bageti atlaidina – var vienkārši nolikt uz galda un cept pēc stundas vai no rīta. Pēc tam pārgriež uz pusēm, jo visā garumā tā neietilpst krāsnī, un tad slīpi iegriež šķēles, bet ne līdz pašai apakšai, lai turas vēl kopā. Ieslēdz krāsni, lai sakarst līdz 200 grādiem.
2. Ķiploka daiviņas nomizo un sagriež ļoti plānās šķēlītēs, var arī sīki, sīki sakapāt. Sieru vai sierus, ja ir vairāki, arī sagriež paplānās šķēlēs. Saplucina garšaugus.
3. Siera šķēlītes ar ķiplokiem un mazliet sviesta, un zaļumiem sabaksta iegriezumos.
4. Liek sakarsētajā krāsnī un cep 10–12 minūšu. Gatavs! Bauda, protams, gandrīz vai karstu: lauž pa griezuma vietām, mērcē gulašā, ja tas ar’ jau gatavs, un slavē!
Gulašzupa cepeškrāsnī
Labam gulašam būs vajadzīga laba gaļa, tad viss izdosies. Un nekādu pūļu – gandrīz visu izdara cepeškrāsns. Man gan patīk sākumā visas sastāvdaļas apcept, bet var arī vienkārši salikt katlā, krāsnī iekšā un veltīt divas stundas kam citam. Kad sāks intensīvi smaržot, gulašs būs
gatavs!
2,5 stundas/vienkārši/6–8 porcijas
Sastāvdaļas
- 1 kg liellopu šķiņķa
- 2–3 sīpoli
- 1 vesels ķiploks
- 100 g selerijas saknes
- 1 puravs
- 2 burkāni
- 2 sarkanās paprikas
- olīveļļa cepšanai
- 1 ēd. k. ar kaudzīti saldās paprikas pulvera
- 1–2 tējk. kāda asāka čili pulvera vai mērces
- 1 ēd. k. tomātu pastas
- 100 g sarkanvīna
- 1 kārbiņa tomātu gabaliņu savā sulā (vai pašvārīti tomāti bez mizām)
- ūdens
- sāls, svaigi malti melnie pipari un cukurs pēc sajūtas
- pētersīļi svaigai garšiņai
Gatavošana
1.Visu var gatavot vienā katlā. Sākumā sagriež gaļu gulaša lieluma gabalos un vairākās kārtās apcep katlā sakarsētā eļļā. Ieslēdz krāsni uz 175 grādiem.
2. Gaļu izņem un tais pašos tauciņos sākumā apcep sakapātu sīpolu, tad pievieno sašķaidītas ķiploka daivas un ripiņās sagrieztu puravu. Pacepina mīkstus un liek klāt gabaliņos sagrieztu selerijas sakni, burkānus un papriku.
3. Visu sautē un pievieno garšvielas: sāli, piparus, paprikas pulveri, čili. Beigās ar tomātu pastu. Labi izkarsē un apdzēš ar sarkanvīnu. Pieliek cukuru kādas divas līdz trīs tējkarotes.
4. Liek klāt konservētos tomātus, pārlej ūdeni tā, lai tas nosedz visu divu pirkstu biezumā, tad liek virsū vāku un ievieto uz divām stundām cepeškrāsnī.
5. Tas arī viss! Ja vāra vakarā, var atstāt turpat, krāsnī, uz nakti. Uz beigām var izcelt ārā un pagaršot, vai kā netrūkst. Ar labu gaļu un mazliet mīlestības viss būs lieliski! Un piekožam bageti.
Lai kā man patiktu tirgus, silti iesaku gulašam gaļu pirkt no uzticamiem vietējiem audzētājiem. No savas pieredzes ļoti gribas izcelt z/s Jundas, bet noteikti arī daudzas citas ir tikpat labas.