Lasis pašgatavotā terijaki mērcē
Tikai pusstunda ar visu mērces pagatavošanu un zivs izcepšanu – tik maz darba tieši šajos svētkos ir pieļaujami. Receptes labums slēpjas arī brīnišķīgajā laša struktūrā, kas, pateicoties neilgajai cepšanai un mērces pārklājumam, izcili dalās pa šķiedrām un mutē burtiski kūst.
30 minūšu/patīkami viegli/4 porcijas
Sastāvdaļas:
- 600 g laša (vai foreles) filejas ar ādu
Mērcei
- 2 ēd. k. (strīķētas) brūnā cukura
- 2 ēd. k. sojas mērces
- 1 ēd. k. medus (labāk šķidrs)
- 2 ēd. k. ūdens
- 1 ķiploka daiviņa
- svaigi malti melnie pipari pēc garšas
- 1 ēd. k. kukurūzas cietes + 2 ēdamkarotes auksta ūdens
Pasniegšanai
- citrona vai laima daiviņas
Gatavošana:
1. Ieslēdz cepeškrāsni uz 200 grādiem un cepšanas restīti novieto apmēram pa vidu. Cepešplātni pārklāj ar cepamo papīru un uz tā liek laša fileju ar ādu uz leju.
2. Mazā katliņā ieber brūno cukuru, ielej sojas mērci, divas ēdamkarotes ūdens, piespiež ķiploka daiviņu ar spiedni, pieber melnos piparus. Uz vidējas uguns visu maisa kopā, līdz sāk virst un cukurs izkūst, apmēram divas līdz trīs minūtes.
3. Tikmēr ātri samaisa kukurūzas cieti ar divām ēdamkarotēm auksta ūdens viendabīgā masā. Šo maisījumu pievieno katliņā un maisa, līdz mērce iebiezē – tas notiks apmēram pusminūtes laikā. Tad uzreiz mērci liek maliņā, lai nesāk piedegt.
4. Mērci pārlej lasim un ar otiņu izlīdzina pa visu fileju. Ja vēlas, pārliek pāri dažus kinzas zariņus. Šauj krāsnī.
5. Ja fileja biezākajā vietā ir plānāka par 2,5 cm, cep apmēram 12–15 minūšu, ja biezāka – 15–20 minūšu. Var arī pēc 12 minūtēm vienkārši izņemt no krāsns un pārbaudīt – ja fileja, pabakstot ar dakšiņu, viegli dalās pa šķiedrām, ir gatavs!
6. Pārkaisa ar gaišajām un melnajām sezama sēkliņām, ja vēlas, pārkaisa vēl kinzu un uzreiz liek galdā. Pasniedz ar citrona vai laima daiviņām. Citrona vai laima daiviņas nav dekoram – tā kā terijaki mērce ir diezgan salda, pirms ēšanas uzspiesta citrusaugļu sula būs pašā laikā!
Marcipāna cepumi mandeļu skaidiņās
Cukursaldi cepumiņi ar marcipāna pakusušo staipīgumu un mandeļu skaidiņu smalkumu. Par godu saulgriežiem izkārtoju šos pusmēnestiņus saulītē – priecīgus svētkus!
Marcipāna masas veikalos ir ļoti dažādas – es pat teiktu, ražotāji ir viltīgi, piesaukdami marcipāna cēlo vārdu. Jo kas tad ir marcipāna pamatā? Mandeļu milti. Diemžēl tikai dažos ražojumos parādās 50% mandeļu, kas arī būtu normāli. Šoreiz tādu masu nedabūju, manai sastāvā bija tikai 25% mandeļu, tāpēc arī cepumi izplūda vairāk, nekā bija paredzēts. Iesaku: vienmēr lasiet produktu sastāvu!
25 minūtes/nav grūti/6–8 cepumi
Sastāvdaļas:
- 200 g marcipāna
- 100 g pūdercukura
- 1 olas baltums
- šķipsniņa sāls
- 100 g mandeļu skaidiņu
- Pārsmērēšanai
- 50 g aprikožu (vai līdzīga) ievārījuma
- + 1 ēdamkarote ūdens
Gatavošana:
1. Ieslēdz cepeškrāsni uz 200 grādiem. Marcipānu saplucina ar pirkstiem, sajauc ar pūdercukuru, šķipsnu sāls un olas baltumu.
2. Visu samīca viendabīgā mīklā un saveļ rullītī (ap 40 cm), bet to sadala gabaliņos (seši līdz astoņi).
3. Katru gabaliņu starp plaukstām izrullē nelielā desiņā, ap 2–3 cm biezumā. Uzmanību – mīkla ir diezgan ķēpīga, bet tas nepieciešams, lai ap to labi apliptu mandeļu skaidiņas.
4. Katru desiņu apviļā mandeļu skaidiņās un liek uz cepešplāts, kas pārklāta ar cepamo papīru, un viegli ieloka pusmēness formā. Starp cepumiem atstāj vietu, jo cepoties tie var plūst.
5. Šauj krāsnī un cep apmēram 12 minūšu (jāskatās, kāda krāsns un kā "uzvedas" cepumi, jo – lasi tālāk piezīmi par marcipānu!). Kad tie kļūst zeltaini un maliņās sāk jau brūnēt, ir gatavi.
6. Kamēr cepumi vēl karsti, tos ar kulināro otiņu apsmērē ar aprikožu un ūdens maisījumu (ūdeni pievieno, jo citādi ievārījums ir pārāk biezs).