Šajā futbola festivālā 12 gadu veciem bērniem no visas pasaules dažādu rasu, reliģiju un tautību bērni ar dažādu veselības stāvokli tiek savākti vienkopus, sadalīti komandās un izrauti no savas komforta zonas. Katrā komandā ir vismaz pa vienai meitenei vai vienam bērnam ar kustību traucējumiem, stāsta Poļakovs. "Nevienā komandā nedrīkst būt vienas valsts pārstāvju. Tā bērni tiek mudināti meklēt kopīgu valodu burtiskā un pārnestā nozīmē ar citu kultūru pārstāvjiem. Un katrai komandai kvalificēta trenera vadībā ir dots uzdevums spēlēt futbolu tā, lai sevī iemiesotu vislabākās cilvēcīgās īpašības."
Jāsaka atklāti un paškritiski – salīdzinājumā ar pasaules sporta zvaigznēm mēs, cilvēki parastie, tajos sporta veidos, kuros šīs zvaigznes ir sasniegušas meistarību tuvu pilnībai, arī esam kā radījumi ar īpašām vajadzībām. Lai gan "īpašas vajadzības" ir politkorekts, tātad neko neizsakošs termins. Mēs blakus Dārziņam, Strēlniekam vai Gulbim laukumā izskatāmies vienkārši tizli. Bet, ja pasaulē ies plašumā Iļjas aprakstītā sportošanas blakusefektu izcelšanas kustība, tad mums ir cerības kļūt par cilvēkiem ar īpašām vajadzībām pozitīvā nozīmē, proti, varēsim pretendēt uz dalību, lai arī varbūt ne visas sezonas garumā, bet tikai dažos spēles mirkļos, piemēram, Dalasas Mawericks. Vai vismaz Latvijas futbola izlasē. Pēdējā no minētajām mūsu parādīšanās laikam nevarētu nodarīt neko sliktu arī rezultātiem.
Šīs SestDienas, 2. – 8. augusta, numurā lasiet:
SestDienas SALONS. Agri vai vēlu Eiropā būsim kopā. Gruzijas vēstniece Latvijā Tea Maisuradze par savas valsts ceļu uz ES un NATO, 2008. gada 7. augusta Krievijas pilna mēroga militārās agresijas sekām un šīs vasaras protestiem.
PASAULĒ. Māte, ārste un politiķe. Eiropas Komisijas nākamās priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienes, kura pati sevi dēvē par "māti, ārsti un politiķi", līdzšinējā politiskā darbība ir izpelnījusies ļoti pretrunīgu un bieži vien nosodošu vērtējumu. Tajā pašā laikā viņa ir politiķe, kas nevairās no nepopulāriem lēmumiem, lai gan šie lēmumi ne vienmēr ir devuši pozitīvus rezultātus.
TUVPLĀNĀ. B faili un atmiņas par tagadni. Pedagogi un autoritātes var aizšķilt, bet bez savas gribas nedegsi, ir pārliecināta režisore Signe Birkova, kura stāsta arī par to, kāpēc ir vajadzīgas filmas par citplanētiešiem un kāpēc kino vienmēr vissvarīgākais ir pārdzīvojums, nevis akadēmiski prātojumi.
NOTIEK. Sarunāties vienā līmenī. Valmieras Vasaras teātra festivāls pievēršas dzīvajai pilsētai.
FOKUSĀ. Par pieaugšanu un brāļu būšanu. Brāļoties visforšāk ir no attāluma, secinājuši brāļi Sprukuļi. Taču arī kopā nav ne vainas. Abi tikko beiguši vidusskolu, bet jau pamanīti uz teātra skatuves, un nu, kā saka tipiskās skolu izlaidumu runās, – visa dzīve priekšā un pašu rokās.
SPORTS. Rezultāts paliek ārpus tablo. Ir pierasts sportu uzlūkot caur sacensību gara prizmu, taču patiesībā tas sniedz daudz plašākas iespējas attīstībai. Ne tikai fiziski, bet arī garīgi. Pēdējās desmitgadēs visā pasaulē aizvien vairāk uzmanības pievērš sportošanas un sacenšanās blakus efektiem un rezultātus vēro ne tikai uz tablo vai protokolos, bet arī izvērtējot individualitāšu attīstību.
CEĻOJUMS. Garančas balss un Vīnes pilis. Ja gribas sajust aristokrātijas dzīves smalkumu, jābrauc uz Austriju – tās galvaspilsētā starp lētiem suvenīru tūkstošiem varēs ieraudzīt arī īsto un vienīgo Skūpstu, izbaudīt kūku saldumu pēcpusdienās un visbeidzot doties vēl drusku tālāk, līdz sena klostera pagalmam, un zem zvaigznēm klausīties zvaigžņotu klasiku Elīnas Garančas festivālā.
Kā arī ŠONEDĒĻ, PRIEKŠĀ, AKTUĀLS VIEDOKLIS, SPORTS AUGUSTĀ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, NEDĒĻAS KULTŪRIZKLAIDES DEVA, KINO, ZIRNIS ĒD, SestDienas VAKARIŅAS, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.
* pletīzeris
kiss, kiss music !