Viens Jaunais gads nupat sagaidīts, cits tūlīt, tūlīt sāksies. Lai arī oficiāli dzīvojam pēc gregoriskā jeb Gregora kalendāra, tomēr vismaz ziņkāres līmenī painteresējamies arī par ķīniešu kalendāru, kurā gadiem piesaistī- ti duča dzīvnieku nosaukumi. Tie cikliski atkārtojas ik pēc 12 gadiem, iegūstot pa kādai specifiskai īpašībai. Saskaņā ar ķīniešu kalendāru 22. janvārī sāksies Ūdens truša gads. Tiesa, daudzi jau "mūsu" Vecgada vakarā tērpās kažokzvēra "untumiem" atbilstošās krāsās un svinēja mīlīgā zvēriņa gada atnākšanu.
Jaungada sagaidīšanas tradīcijas tikai parāda, ka kalendāri un laika skaitīšana nudien ir sarežģīta lieta. Dažādas tautas gadsimtiem ilgi izmantojušas atšķirīgu gadu skaitīšanas sistē- mu, un patiesībā cilvēce joprojām nav spējusi vienoties par universālu pieeju. Lai gan Gregora kalendāru var uzskatīt par dominējošo un tas tiek izmantots starptautiskajās attiecībās, daļa pasaules iedzīvotāju joprojām dzīvo pēc cita laika ritējuma.
KĀDS TAGAD GADS?
Visu mūžu nodzīvojot vienā laika skaitīšanas sistēmā, kalendārā redzamie skaitļi šķiet pašsaprotami un nepārprotami. Tie ir cieši savijušies ar dzīves svarīgākajiem notikumiem. Mēs labi zinām savu un tuvinieku dzimšanas gadus, spējam izrēķināt skolas gai- tu pabeigšanas vai darbavietas maiņas gadu. Un, pats svarīgā- kais, mēs dzīvojam ar nesatricināmu apziņu, ka šobrīd rit 2023. gads.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 20. - 26. janvāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!