Pateicoties senatora Džozefa Makārtija uzvārdam, vēsturē iegājis tāds termins kā makartisms, atgādina CNN. Oficiāli ar to saprot tiesiskas represijas un administratīvu vēršanos pret kreisi noskaņotiem amerikāņiem, kuri tika turēti aizdomās par pretvalstisku darbību Padomju Savienības un tās sabiedroto interesēs. Taču ar laiku radusies arī cita makartisma izpratne. Šī kampaņa tiek salīdzināta ar raganu medībām, jo jau vēlāk noskaidrojies, ka lielai daļai cilvēku, kuri pagājušā gadsimta piecdesmito gadu pirmajā pusē nokļuva Makārtija un viņa dedzīgo piekritēju uzmanības lokā, nebija nekādas saistības ar ASV Komunistisko partiju, nemaz nerunājot par Maskavas vai Pekinas varasiestādēm. Viņu kreisums visbiežāk izpaudās kādos pārlieku liberālos izteikumos, taču attaisnoties un nomazgāt šo kauna traipu bija teju vai neiespējami, un tika ne vien sagrautas tūkstošiem cilvēku un viņu ģimeņu karjeras, bet nereti pat sabeigta dzīve.
Nez vai ko tādu bija vēlējies prezidents Dvaits Eizenhauers. Taču, kad abas ASV Kongresa palātas ar lielu balsu vairākumu 1954. gada vasarā apstiprināja likumu par komunistu uzraudzību (Communist Control Act), turklāt bija jūtams, ka tam ir arī liels sabiedrības atbalsts, valsts līderim neatlika nekas cits, kā to parakstīt. Tas notika 1954. gada 24. augustā, un ar šo dienu likums arī stājās spēkā. History.com norāda, ka tā tekstā nav strikta ASV Komunistiskās
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 23. - 29. augusta numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!