Padomju vara nenoturētos pat divas dienas bez čekas aktivitātēm, taču, pateicoties šai organizācijai, tā bija drošībā, – vienā no savām runām sacījis boļševiku vadonis Vladimirs Uļjanovs jeb Ļeņins. All About History norāda, ka Ļeņins gan mazliet pārspīlējis – galu galā varu "sarkanie" sagrāba 1917. gada 7. novembrī, bet čeka tika nodibināta tā paša gada 20. decembrī, tās vadību uzticot Ļeņina līdzgaitniekam Feliksam Dzeržinskim. Taču principā proletariāta vadonim bija taisnība.
Savas pastāvēšanas pirmajos gados čeka lielākoties cīnījās ar pavisam īstiem, nevis iedomātiem padomju varas ienaidniekiem, kā tas nereti notika vēlāk. Līdz pat 1922. gadam, kad jaunizveidotajā Padomju Krievijā noslēdzās pilsoņu karš, nebija īsti skaidrs, kura no pusēm ņems virsroku. Un boļševiki par savu uzvaru lielā mērā var būt pateicīgi tieši čekai, kas, izvēršot teroru un rīkojoties tikpat brutāli un nežēlīgi kā savulaik spāņu inkvizitori, sasniedza savu mērķi – tautā tika iedzītas paniskas bailes no čekistiem, un neviens nevēlējās nonākt viņu nagos.
Dzeržinska mandāts
Viskrievijas Ārkārtas komisija cīņai pret kontrrevolūciju un sabotāžu – tāds bija šīs organizācijas pilnais nosaukums dibināšanas brīdī, bet jau drīz vien Dzeržinskis panāca, ka čeka uzņemas arī cīņu pret kukuļņēmējiem un spekulantiem, raksta History.com.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 16. - 22. decembra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!