Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Divpadsmit kvadrātmetru mājas sajūtas

Tā vietā, lai izvēlētos būvēt trīsstāvīgu māju, kas atbilst amerikāņu sapnim, dažiem nepieciešami vien pāris kvadrātmetru. Sīkmājiņas gūst aizvien lielāku popularitāti, un arī Latvijā ir cilvēki, kas sapņo par ļoti kompaktu mājokli, ko varētu novietot kaut vai meža vidū.

Cik kvadrātmetru dzīvojamās platības cilvēkam patiesībā ir nepieciešams? Katram sava atbilde, bet Tiny House jeb latviski – mazo mājiņu vai sīkmājiņu kustības piekritēji uzskata, ka pat ar 15 ir gana. Pasaulē, īpaši ASV, princips dzīvot pavisam nelielā, zaļā, bieži vien pārvietojamā mājiņā ir kļuvis par trendu un popularitāti gūst arī Eiropā. Te gan nevajag pārprast – mazs uzreiz nenozīmē lēts vai nekvalitatīvs. Šādā mājiņā var būt kaut vai tas pats, kas lielā villā, visticamāk, gan izņemot baseinu, bet izvietots ļoti ekonomiski rūpīgi pārdomātos kvadrātmetros. Šīs kustības piekritēji ir arī Latvijā.

Sīkmājiņas sākotnēji populāras kļuva ASV. Kā raksta šīs kustības piekritēji blogā Thetinylife.com, tā būtībā ir sociāla kustība, cilvēkiem izvēloties samazināt savu dzīvojamo platību. Tipiska amerikāņu māja ir aptuveni 242 kvadrātmetrus liela, taču sīkmājiņa, visticamāk, nebūs lielāka par 37 kvadrātmetriem, nereti sastopamas arī astoņus un deviņus kvadrātmetrus lielas mājiņas. Konkrēti kritēriji gan nav izvirzīti, lai tās atbilstu definīcijai. Sīkmājiņas ir ļoti dažādas, bieži vien arī pārvietojamas, ja ir uz riteņiem, bet visas ļauj dzīvot vienkāršāk, efektīvāk izmantojot telpu un resursus.

Šīs kustības piekritēji norāda, ka liela daļa amerikāņu pat pusi no saviem ienākumiem velta, lai nodrošinātu jumtu virs galvas, tāpēc 75% amerikāņu dzīvo no algas līdz algai. Līdz ar to viens no argumentiem par labu sīkmājiņai ir tieši finansiālais aspekts. Populārākais arguments gan saistīts ar vidi, klimata pārmaiņām un neefektīvu resursu izmantošanu.

Runājot par Latviju, nevarētu teikt, ka sīkmājiņas šeit ir populāras. Tautas skaitīšanas laikā 2011. gadā, veicot arī mājokļu skaitīšanu, Centrālā statistikas pārvalde secināja, ka viena mājokļa vidējā platība ir 67 kvadrātmetri. 

Sociālajā tīklā Facebook var atrast grupu Tiny House Latvia, kuras vienīgais aktīvais dalībnieks ir Toms Burāns, kas ar sievu Madaru tieši šobrīd strādā pie sava sīkmājiņas projekta tepat Latvijā. Pavasarī viņi plāno savu pašreizējo 70 kvadrātmetru lielo dzīvokli nomainīt pret piecas reizes mazāku mājiņu. Uz SestDienas jautājumu, kāpēc 12 kvadrātmetru viņiem ir pietiekami, abi reizē atbild, ka nemaz nezina, kā būs dzīvot tik mazā telpā.

Latvijā nav citu piemēru, lai varētu aizbraukt un apskatīties. Toms gan skaidro, ka ir viegls veids, kā saprast izmērus: "Mums dzīvoklī gaitenis ir tik liels, kāda būs mūsu māja. Mēs savilkām ar līmlenti uz grīdas – šeit būs gulta, šeit virtuve…" Protams, lielāko daļu viņiem piederošo mantu nāksies atdot vai pārdot, bet Toms piebilst, ka īstenībā tik daudz lietu nemaz nav nepieciešams. Īstenībā var izdzīvot ar vienu mugursomu. "Ko tad vajag mūsdienās? Vienu datoru un vienas bikses, un viss – tu vari dzīvot," saka puisis.

Par sīkmājiņas būvniecību abi sāka domāt nu jau vairāk nekā pirms diviem gadiem. Iemesli, kāpēc ideja par dzīvošanu nelielā, viegli pārvietojamā mājā šķitusi pievilcīga, ir vairāki. "Pirmais un laikam svarīgākais iemesls ir tieši mobilitāte. Kad sākām domāt par to, ka mums ir apnicis īrēt dzīvokli un gribam savu māju, ātri nonācām pie atziņas, ka neesam gatavi ņemt kredītu un piesiet sevi vienam nekustamajam īpašumam, vienai pilsētai, valstij vai pat kontinentam. Mūs vilināja brīvība, ko iegūsti, dzīvojot šādā mājā."
 

Vairāk par sīkmājiņu kustību Latvijā un pasaulē vari uzzināt žurnāla SestDiena 17.-23. novembra numurā!

Top komentāri

Astra
A
Kaut kāds šarms tur ir, bet nu izskatās vairāk piemēroti rūdītiem vientuļniekiem. Diviem, pat ja tas ir vissaldākais pārītis, kādā brīdī pietrūks katram savas telpas, kur drusku pabūt vienam, un sāksies kašķi. Un kur nu vēl, ja rodas sīkais, kam vajag savu gultiņu un vēl lērumu lietu.
lustīgais nerris uz tirgus plača
l
Ar 12 kvadrātmetriem pilnīgi pietiek, kur abiem sēdēt ar bezvada austiņām ausīs un katram bakstīt savu viedtālruni vai planšetdatoru!
Murgs
M
Tie, kas studiju laikā ir dzīvojuši kojas pa 1 vai 2 istabiņā, pateiks, ka tādā 12m2 dzīvot var. Arī lielākai daļai jauno pāru pirmais mājoklis neko lielāks nav. Bet saukt to par māju? Būda, treileris, ala,.... Ar mitrumu no dušas, ēdiena gatavošanas, smakām vēl varētu cīnīties ar labu ventilāciju, bet tik un tā, tā būs vieta kur pārgulēt. Mājai tomēr ir zonējums- vieta kur gulēt, kur lasīt, atpūsties, ēst, žāvēt salijušas drēbes vai salīmēt kurpes. Viens cilvēks 12 m2, to vēl daudz maz spēj organizēt, diviem ilgtermiņā sanāks "trako māja".
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli

Latviešiem piemērīts sporta veids

Pirms 40 gadiem Padomju Savienībā aizsākās bobsleja apgūšana. Atklājēja lomu uzticēja Latvijas trenerim Rolandam Upatniekam, kura vadībā četru gadu laikā PSRS ekipāža ar Latvijas pilotu Zinti Ek...

Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata