Taču, iespējams, jāņem vērā vēl kāds tveices izraisīts faktors: apspiesto cilvēku vardarbība. Vairāku gadu desmitu pētījumi parādījuši, ka ārkārtēja karstuma periodos cilvēku agresivitātes līmenis mēdz paaugstināties. Tiesa, cēlonis vēl nav īsti skaidrs. Viena teorija nosaka, ka cilvēki saniknojas par karstuma izraisītajām problēmām, piemēram, sausumu vai ražas iznīkšanu. Citā uzstāts, ka siltums tieši ietekmē cilvēku lēmumu pieņemšanu.
Jauns pētījums liecina, ka karstums patiešām var padarīt dažus cilvēkus agresīvākus, bet tikai tad, kad viņi jau jūtas atstumti.
"Ņemot vērā klimata pārmaiņas, kas notiek visā pasaulē, un mainīgās temperatūras, mēs uzskatījām, ka tas ir svarīgs izmeklēšanas virziens," uzsver darba līdzautors Kalifornijas Universitātes Bērkli doktorants Roberts Pikmens. Viņa komanda noalgoja apmēram 900 dalībnieku Kalifornijā un tūkstoš Kenijas galvaspilsētā Nairobi. Brīvprātīgie tika nogādāti vai nu 22, vai 30 grādu pēc Celsija skalas siltās telpās, un viņiem tika veiktas lēmumu pieņemšanas un kognitīvās pārbaudes. Dalībnieki siltākajā telpā lielākoties sūdzējās par miegainību, taču problēmas ar adekvātu lēmumu pieņemšanu vairākumam nebija. Izņemot vienu grupu "destrukcijas uzdevumā", kura mērķis bija mērīt cilvēku agresiju. Tajā īpaši izcēlās marginalizētu etnisko grupu pārstāvji, kuru tieksme postīt citam piederošo bija ievērojami augstāka nekā visiem pārējiem, ziņo portāls LiveScience.