Tas, ka mūsu planētas klimats mainās, ir neapstrīdams fakts. Taču tā tas bijis mūžu mūžos – ledus laikmetiem sekojuši siltāki periodi, tad atkal aukstāki, un šie procesi cikliski atkārtojušies, raksta LiveScience.com. Mūsdienās par modes lietu kļuvis pieminēt globālo sasilšanu un, pats svarīgākais, cilvēces ietekmi uz to. Šīs teorijas atbalstītāji, pamatojoties uz zinātniskiem datiem, norāda – kopš XX gadsimta sākuma, kad ogļu un naftas izmantošana enerģijas ieguvei aizvien straujāk pieauga, palielinājās arī oglekļa dioksīda izmešu daudzums atmosfērā. Un šajā pašā laikā sāka pieaugt arī vidējā gaisa temperatūra uz planētas.
Šos faktus savelkot kopā, radies iespaids, ka tieši cilvēces rosīšanās izraisījusi globālās klimata pārmaiņas, taču seko jautājums – kādēļ gan krasas izmaiņas notika arī laikos, kad homo sapiens uz šīs planētas vēl nesaimniekoja? Tāpēc ir arī tādi, kam šķiet, ka mūsdienu zinātnei līdz galam neizprotamus, taču likumsakarīgus dabas procesus peļņas gūšanai izmanto apsviedīgu ļaužu aprindas, kas, piemēram, parūpējušās par to, lai tiktu ieviesta tirgošanās ar oglekļa izmešu kvotām un vēl kaudze citu planētas zaļināšanas plānu, kas papildina pavisam konkrētu uzņēmēju maciņus.
Kritiskā attieksme pret šādiem pasākumiem gan nenozīmē acīmredzamā noliegšanu. Klimata izmaiņas patiešām notiek, un viena no to izpausmēm ir ledāju strauja kušana visās pasaules malās. Himalaji, Andi, Alpi, Antarktīda, Grenlande, arī Islande – no visām pasaules malām pienāk ziņas par šķietami mūžīgo ledāju pakāpenisku izzušanu. Aukēkidls, protams, nav pirmais ledājs, kas izkusis šajā simtgadē, taču ir pirmais, kuram 2019. gada 18. augustā tika sarīkota simboliska apbedīšanas ceremonija un pie klints piestiprināta piemiņas plāksne.
NĀVE KONSTATĒTA
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 16. - 22. augusta numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!