Atšķirībā no pāris nesenajām olimpiādēm (2016. gada vasaras spēlēm Riodežaneiro vai 2014. gada ziemas spēlēm Sočos) šoreiz nav bijušas ne mazākās bažas, ka kādas no sacensībām nepieciešamajām arēnām netiks laikus uzbūvētas. Taču tas nebūt nenozīmē, ka sagatavošanās process ritējis gludi kā pa diedziņu.
Franči vēlējās, lai par Parīzes 2024 simbolu kļūtu caur galvaspilsētu plūstošā Sēna, taču, neraugoties uz milzīgajiem ieguldījumiem, upe joprojām ir tik netīra, ka peldēties tajā nav prāta darbs. Cilvēktiesību aizstāvji ir neapmierināti, ka olimpiādes priekšvakarā no galvaspilsētas uz citiem Francijas reģioniem pārvietoti bezpajumtnieki, lielākoties migranti (par to sašutumu neslēpj arī atsevišķās pašvaldībās) un seksa industrijas darbinieces. Parīzes iedzīvotājiem nepatīk stingrākie drošības pasākumi un sabiedriskā transporta cenu paaugstināšana, protestus rīkojuši Sēnas krastos esošo bukinistu kiosku īpašnieki, kuriem likts uz laiku pamest gadu desmitiem iesildītās vietas. Un tā tālāk un tā joprojām. Turklāt visam pa virsu papildu haosu izraisījis prezidenta Emanuela Makrona negaidītais lēmums sarīkot parlamenta ārkārtas vēlēšanas, kuru otrā kārta notiks 7. jūlijā.
Bet, ja runa par sportisko pusi, pamatīgu vilšanos daudzviet pasaulē izraisījusi SOK un tās vadītāja Tomasa Baha neizlēmība un laipošana, neuzņemoties skaidri pateikt, ka kara kurinātāju (Krievijas un Baltkrievijas) pārstāvji olimpiādē nav gaidīti. Tā vietā izdomāts apzīmējums "neitrālie sportisti", lai gan kopš laikiem, kad ar franču barona Pjēra de Kubertēna pūlēm tika likti pamati mūsdienu olimpiskajām spēlēm, vienmēr bijis skaidrs, kuru valsti tas vai cits sportists pārstāv. Dažas nedēļas pirms spēlēm tā arī nav skaidrs, cik liels skaits šo "neitrālo" ieradīsies Parīzē.
ZAĻĀK PAR ZAĻU
Tiesības rīkot šāgada vasaras olimpiskās spēles Parīze saņēma 2017. gada septembrī Limā notikušajā SOK sesijā, atgādina Eurosport. Šovasar Francijas galvaspilsēta atzīmē tieši 100 gadu, kopš pēdējo reizi uzņēma olimpisko saimi, un vienīgie konkurenti – ASV pilsēta Losandželosa – labprāt piekāpās eiropiešiem, saņemot tiesības olimpiādi rīkot 2028. gadā.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 5. - 11. jūlija numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!